Erdoğan'ın konuşmalarının ardından dolar 4,80'in üzerini gördü

Dolar/TL kuru Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından 4.80'in üzerine çıktı.

Erdoğan'ın konuşmalarının ardından dolar 4,80'in üzerini gördü

Haftanın başında yeni kabine açıklandıktan sonra sert yükselen dövizlerdeki artış, cari açığın beklentilerin üzerinde gelmesinin etkisiyle hız kazandı ve dolar 4,81 liranın, euro 5,64 liranın, sterlin de 6,34 liranın üzerine kadar çıktı.

Güne yükselişle başlayan akşam saatlerinde ise 4.70 seviyelerinde seyreden dolar/TL kuru Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının ardından yükselişe geçerek 4.80 seviyesinin üstüne çıktı.

Erdoğan ne demişti?

Berat Albayrak’ın ekonomiyi çok daha seri derleyip toparlayacağına inandığını söyleyen Erdoğan, Mehmet Şimşek'in kabinede yer almamasına ilişkin dış basında yapılan eleştirileri ise umursamadığını belirtti.

Erdoğan’ın bu konuşmasının ardından dolar saat 18.00 civarında 4.8119 seviyesine yükseldi. Aynı saatlerde euro da 5.6336 seviyesine çıktı.

Cari açık mayıs ayında yüzde 9,6 artışla 5,89 milyar dolar ile beklentilerin üzerine çıktı. Piyasa analistleri ve ekonomistler cari açığın yüzde 1,5 dolayında artışla 5,45 milyar dolar düzeyine yükselmesini bekliyordu. Cari işlemler açığının yüksek gelmesi Borsa İstanbul’da da satışları tetikledi ve dün yüzde 3.0 düşüşle 96 bin 274 puandan kapanan endeks (BIST 100), yüzde 2,67 düşüşle 93 bin 647 puana kadar geriledi.

ABD ile Çin arasındaki gerilim ve uygulanan ek gümrük vergileri de dolar kurundaki yükselişe ekti etti. ABD'de Başkan Donald Trump yönetimi, 200 milyar dolar tutarında ithal Çin ürününe yüzde 10 ek gümrük vergisi getireceğini söyleyerek Çin ile yaşanan ticaret anlaşmazlığını tırmandırdı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler