Erdoğan’ın “bir gece ansızın gelebiliriz” açıklamasına Rusya’dan “en kötü senaryo” cevabı

Tayyip Erdoğan’ın İdlib için “Bir gece ansızın gelebiliriz" açıklamasına, Rusya’dan yanıt geldi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, “Meşru Suriye Hükümeti'ne, Suriye ordusuna karşı bir harekattan söz ediliyorsa, bu en kötü senaryo olur" açıklamasında bulundu.

Erdoğan’ın “bir gece ansızın gelebiliriz” açıklamasına Rusya’dan “en kötü senaryo” cevabı

 

SiyasiHaber

Tayyip Erdoğan’ın AKP Grup Toplantısı’nda “İdlib’te rejimin saldırganlığını sona erdirip Soçi muhtırası sınırlarına geri çekilmesi için artık son ikazlarımızı yapıyoruz” diyerek, Her operasyonda olduğu gibi bu konuda da ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ diyoruz” açıklamasına, Rusya’dan yanıt gecikmedi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Türk ordusu tarafından İdlib bölgesinde Suriye hükümet güçlerine yönelik askeri bir operasyonun "en kötü senaryo" olabileceği söyledi. Peskov, "Şimdilik en kötü senaryoya göre değerlendirmede bulunmayalım. Eğer İdlib'deki terör örgütlerine karşı ya da şu anda ciddi miktarda silah, teçhizat ve mühimmata sahip olan bu terör örgütlerini yok etmeye yönelik bir harekattan söz ediliyorsa, bu Soçi Mutabakatı doğrultusunda atılan bir adım olur. Bu zaten Türk tarafının yükümlülüğü. Meşru Suriye hükümetine, Suriye ordusuna karşı bir harekattan söz ediliyorsa, bu en kötü senaryo olur" dedi.

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşma da, “Harekat bölgelerimize yönelik tacizlere en sert şekilde cevap veriyoruz.

İdlib’te rejimin saldırganlığını sona erdirip Soçi muhtırası sınırlarına geri çekilmesi için artık son ikazlarımızı yapıyoruz. Şu ana kadar maalesef arzu ettiğimiz neticeye ulaşamadık, her ne kadar görüşmeler devam edecek olsa da masa bizim istediğimiz yerin çok uzağında olunduğu ortadadır.

Her operasyonda olduğu gibi bu konuda da ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ diyoruz.

Daha açık bir ifade ile, İdlib harekatı ‘bir an’ meselesidir. Özellikle İdlib’i bırakmayacağız, işte cumartesi günü Sayın Trump ile bu konuyu görüştük, onunla da bu tespitlerimizi paylaştık. Bu bölgedeki gelişmelerin ülkemize getireceği yükü göz göre göre omuzlamaya niyetimiz yok” diye konuşmuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler