‘Erdoğan'dan sansür talebi’ haberlerine de sansür

İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği, Erdoğan'ın şikayeti üzerine, yine Erdoğan'ın, çizer Latuff'un karikatürlerini sansürletmek istediğine yönelik haberlere erişim engeli getirdi.

‘Erdoğan'dan sansür talebi’ haberlerine de sansür

İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği, , 15 ayrı URL adresinde yayınlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Twitter’dan Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff’un çizimlerini engellenmesine ilişkin haberlerin erişime engellenmesine karar verdi.

Bianet’ten Elif Akgül’ün haberine göre, hakim İsmail Taş, Erdoğan’ın başvurusunu 27 Aralık 2017’de karara bağlayarak haberlerde “kişilik haklarının ihlal edildiğine” hükmetti.

Hakimlik kararında “… yöneticileri eleştirmek, uyarmak ve bu suretle denetlemek durumunda olan basının sahip olduğu hakkı hukuka uygun bir biçimde kullandığının kabulü için açıklama, eleştiri ve  değer  yargısı  biçimindeki  bilginin  gerçek ve güncel olması, açıklanmasında kamunun ilgi ve yararının bulunması, açıklanış şekli ile konusu arasında düşünsel bağ bulunması, açıklamada  küçültücü sözlerin  kullanılmaması gerekmektedir. Ancak, basın özgürlüğünün bir dereceye kadar abartma hatta kışkırtmaya başvurma hakkını da içerdiği unutulmamalıdır” dendi.

Hakimlikten "hukuka aykırı haber" tanımı

…basın özgürlüğü sınırsız olmayıp, yayınlandığında Anayasanın Temel Hak ve Özgürlükler bölümü ile Türk Medeni Kanununun 24 ve 25. maddesinde yer alan ve yine özel yasalarla güvence altına alınmış bulunan kişilik haklarına saldırıda bulunulmaması  da  yasal  ve hukuki bir zorunluluk…”diyen hakimlik, haberin nasıl “hukuka aykırı” duruma gelebileceğini şu ifadelerle anlattı:

…özellikle yayının gerçek olmasını, kamu yararı bulunmasını, toplumsal ilginin varlığını, konunun güncelliğini gözetmeli, haberi verirken özle biçim arasındaki dengeyi de korumalıdır. Eleştirinin ve haberin verilişinde gereksiz, yararlı olmayan beyan, niteleme ve değerlendirmelere gidilerek içerik ile uygun  düşmeyen  tahrik  edici, yalın  bir  okuyucuda  husumet ve kuşku yaratıcı dil ve ifade kullanılır, seçilen sözcükler aşağılayıcı, küçük düşürücü, incitici nitelikte olursa konu ile ifade arasındaki denge bozulur, haber veya eleştiri hukuka aykırı duruma gelir…”

Hakimlik şikayete konu yayınlarda “talepte bulunanın kişiliğini hedef alan, meslek ve şerefini, saygınlığını rencide edici, kötüleyici ve normal bir okuyucuda talepte bulunan hakkında olumsuz ve yanlış bir algı yaratmaya yönelik ifade ve anlatımların bulunduğu, bu haliyle talebe  konu  yayınların  talepte  bulunanın  kişilik  haklarını  ihlal  edici  nitelikte  olduğunu” belirterek 15 URL’nin erişime engellenmesine hükmetti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler