Erdoğan'dan McKinsey açıklaması: Artık hizmet almayacağız

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, ABD’li McKinsey’den danışmanlık alınmasına karşı çıktı.

Erdoğan'dan McKinsey açıklaması: Artık hizmet almayacağız

Hükümet, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında Maliyet ve Dönüşüm Ofisi’nin kurulacağını açıklamıştı. Bakanlık temsilcilerinin de yer alacağı ofis için ABD’li uluslararası yönetim şirketi McKinsey’den danışmanlık hizmeti alınacağı belirtilmişti. Muhalefet, şirketle iş yapılmasına karşı çıkmıştı.

Ankara Kızılcahamam’da AKP’nin 27’nci İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na katılan Erdoğan’ın gündeminde de McKinsey vardı.

Cumhurbaşkanı şunları söyledi: “Bütün bakan arkadaşlarıma ‘Bunlardan fikri danışmanlık hizmeti de almayacaksınız’ dedim. Hiç gerek yok, biz bize yeteriz.”

Erdoğan şu değerlendirmelerde bulundu: “Son günlerde finansal danışmanlık şirketi üzerinden yapılan tartışmalar bizi töhmet altında bırakarak ülkemizi aynı cendereye sokma girişiminden ibarettir. Biz bu oyuna gelmeyiz. Bu can bu tende oldukça hiç kimse Türkiye’yi yeniden uluslararası kuruluşların boyunduruğu altına sokamaz. Biz göreve geldiğimizde IMF’ye borcumuz 23.5 milyar dolardı. 2013’te bu borcu sıfırladık. IMF’ye borcu sıfırladık. Ekonomik bağımsızlık olmadan siyasi bağımsızlık olmayacağını biliyoruz. Kendi ayakları üzerinde yükselttiğimiz Türkiye’ye hiç kimse yeniden diz çöktüremeyecektir.”

‘Kriz beraberinde fırsat getirir’

“Döviz kurunun bir anda böyle bir artış göstermesini sadece ekonomik sebeplerle izah etmek mümkün değildir” diyen Erdoğan, bunu söylemekle sorumluluktan kaçmadıklarını, yalnızca durum tespiti yaptıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti: “Şu gerçeği hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız. Her kriz beraberinde birçok fırsatı da getirir. Milletimizi fırsatçıların insafına terk etmeyeceğiz. Devlet yönetimi olarak bu krizin üstesinden gelmek için normal şartlarda yıllara sari olarak yapabileceğimiz büyük reformları ve köklü değişimleri kısa sürede hayata geçirdik, geçiriyoruz.”

Erdoğan, özel sektörün krizi fırsata çevirecek maharete sahip olduğuna inandığını belirterek şu ifadeleri kullandı: “Ülkemizi kendi reçetelerimizle, kendi çözümlerimizle, kendi programlarımızla hedeflerimize ulaştıracağız. Bu can bu tende oldukça hiç kimse Türkiye’yi yeniden uluslararası kuruluşların boyunduruğu altına sokamaz. Elbette her türlü yatırıma, her türlü desteğe, her türlü katkıya açığız. Yeter ki bunun bedelini bize, egemenliğimize ve geleceğimize göz dikerek ödetmeye çalışmasınlar.”

Cumhurbaşkanı, ekonomide sorunların olduğunu dile getirerek“Gerçeklerle yaşadıklarımız arasında büyük bir orantısızlık var. Bu nedenle işin altında başka şeyler arıyoruz” diye konuştu.

İttifak mesajı

Cumhurbaşkanı, MHP’yle ‘cumhur ittifakı’na ilişkin de “Cumhur ittifakını basit bir seçim ittifakı olarak görenler de yanılıyor.‘Cumhur ittifakı’, milli ve yerli duruş sahiplerinin ülkenin meseleleri karşısında gösterdikleri dayanışmanın adıdır. Yerel seçimlerde ‘cumhur ittifakı’nın listelerde olmasa bile gönüllerde devam edeceğine inanıyorum. Bu ittifaka sandık ittifakı gözüyle bakmadık, bakmıyoruz. Bu ittifakı yaşatmanın yolunu arayacağız” dedi.

Can Dündar konusu

Erdoğan, Almanya ziyaretinde gündeme gelen gazeteci Can Dündar’a da değindi: “Son Almanya ziyaretimde beş yıl 10 ay hapse mahkum olan sözde bir gazeteci var ya… Orada da kendisine sahip çıkacakları buldu. Biz de haber gönderdik, bizimle beraber orada bulunacaksa biz müşterek bir basın toplantısı yapamayız. Biz onun olmadığı bir basın toplantısını yaparız. Siz beş yıl 10 ay hapis cezası almış bir kişiyi barındırıyorsanız bunun stratejik ortaklığı sığar yanı yoktur.”

(Diken)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler