Erdoğan’dan Libya açıklaması: Asker gönderebiliriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya’dan talep gelmesi halinde, Türkiye’nin bu ülkeye asker göndererek destekte bulunabileceğini açıkladı.

Erdoğan’dan Libya açıklaması: Asker gönderebiliriz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya’dan talep gelmesi halinde Türkiye’nin bu ülkeye asker gönderebileceğini söyledi.

Libya hükümetine askeri destek sağlayabileceğini dile getiren Erdoğan, “Libya isterse Türkiye bunun kararını kendisi verir, kimseden izin almayız. (…) Libya’ya her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

TRT’de “Cumhurbaşkanı Özel” programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, Türkiye’nin Libya’da faaliyet gösteren gemilerini de koruma hakkına sahip olduğunu belirtti.

Erdoğan ayrıca, Rusya’nın Libya’da General Hafter’e destek vermesi ile ilgili olarak, önümüzdeki günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir görüşme yapacağını dile getirerek, “Hafter konusu istiyorum ki Rusya ile münasebetlerde yeni bir Suriye doğurmasın” diye konuştu.

Libya ile imzalanan anlaşma

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Libya’nın karşılıklı mutabakat ile belirlediği münhasır ekonomik bölge alanlarında, ortak arama tarama faaliyetleri gerçekleştirebileceğini de vurguladı.

Libya ile imzalanan deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin anlaşmayla Doğu Akdeniz’deki yetki alanını maksimum düzeye çıkardıklarını belirten Erdoğan, bu mutabakatla Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullandığını belirterek, bir sondaj gemisi daha alınacağını bildirdi.

Erdoğan ayrıca, “Bu çalışmaları, bu araştırmaları sadece Akdeniz’de değil, zaman zaman Karadeniz’de, hatta belki uluslararası sularda da sürdüreceğiz” dedi.

Doğu Akdeniz krizi

Libya ve Türkiye arasında 27 Kasım’da imzalanan deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakata Yunanistan tepki göstermiş ve Libya’nın Atina Büyükelçisi’ni sınır dışı etmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin Libya ile imzalanan mutabakatın benzerini bölgedeki diğer ülkelerle de yapmaya “hazır” oldukları mesajını vermişti.

Yunanistan, Türkiye ve Libya arasındaki anlaşmayı “uluslararası hukukun bariz bir şekilde ihlali” olarak değerlendiriyor.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetleri Güney Kıbrıs’ın yanı sıra, Avrupa Birliği’nin (AB) tepkisine yol açmış ve AB Türkiye’ye yaptırım kararı almıştı.

(Karınca)

Son Haberler

Popüler Haberler