Erdoğan'dan Le Point dergisi hakkında suç duyurusu

Fransa’da yayımlanan Le Point dergisi AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kapağına taşımış ve asker selamı verdiği fotoğrafını ‘yok edici’ anlamına gelen bir manşetle servis etmişti. Erdoğan bunun üzerine, Le Point dergisi yayın direktörü ve yazarı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Erdoğan'dan Le Point dergisi hakkında suç duyurusu

Fransa’da yayımlanan Le Point dergisi AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kapağına taşıdı.

Le Point, Erdoğan’ın asker selamı verdiği fotoğrafını ‘yok edici’ anlamına gelen bir manşetle servis etti.

Dergi 24 Ekim’deki sayısında başlık olarak da “Etnik temizlik Erdoğan’ın metodu. Kürtleri katletmesine (ve Avrupa’yı tehdit etmesine) izin vermeli mi?” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dergiye Twitter üzerinden verdiği yanıtta, Fransa’nın geçmişini hatırlatıp, “Kürtler sizin taşeronunuz değil ve olmayacak. Sömürgecilik günleriniz geride kaldı” dedi.

‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten suç duyurusu

Derginin kapağında yer alan ifadeler nedeniyle Le Point dergisi hakkında suç duyurusunda da bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın’ın, müvekkili adına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği suç duyurusu dilekçesinde, derginin kapağında “Erdoğan’ın fotoğrafı kullanılarak Fransızca hakaret edildiği” belirtildi.

Dilekçede, Le Point dergisi yayın direktörü Etienne Gernelle ve yazarı Romain Gubert’in “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu işlediği öne sürüldü.

Ayrıca dilekçede, Gernelle ve Gubert’in kullandığı ifadelerin düşünce ve ifade hürriyeti çerçevesinde, siyasi tartışma içindeki bir görüş olarak değerlendirilmesinin de mümkün olamayacağı savunuldu ve haklarında kamu davası açılması talebinde bulunuldu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler