Erdoğan'dan 'güvenli bölge' mesajı: Kendi harekat planımızı devreye sokacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye sınırında ‘güvenli bölge’ oluşturulması konusuna ilişkin, “Birkaç hafta içinde askerlerimiz bölgeyi kontrol etmezse, kendi harekat planını devreye sokacağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan'dan 'güvenli bölge' mesajı: Kendi harekat planımızı devreye sokacağız

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Tuzla’daki Harp Okulları Diploma ve Sancak Devir Teslim Töreni’nde ‘güvenli bölge’ ve F-35 projesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Suriye’de sorunun IŞİD olmadığını bir takım güçlerin çıkar paylaşımı savaşı olduğunu ileri süren Erdoğan, sınırdaki ‘güvenli bölge’ istemini yineledi.

“Herkes bu teklifi olumlu görmüş olsa da o dönem kimse hayata geçirmedi. Şimdi bunu tekrar konuşuyoruz. Bizim söylediklerimizle ABD’nin ifade ettiği makasın çok açık olduğunu görüyoruz. Gerçi müşterek harekat merkezinin kurulması gibi olumlu gelişmeler var. Ancak biz doğrudan kendi askerlerimizin kontrol etmesi dışında bir çözüme rıza gösteremeyiz.

Sadece burayı sadece güvenli bölge haline getirmeyeceğiz, burada inşa edeceğimiz yerleşim alanlarıyla Suriyeli vatandaşlarımızı ülkelerine kavuşturmayı hedefliyoruz.”
‘Kendi harekat planını devreye sokacağız’

3 hafta sonra gideceği ABD’de bulunacakları temaslara dair de konuşan Erdoğan, bunların ‘son fırsatlar’ olduğunu söyledi.

“Tatmin edici adımlar atılmazsa orada kendi işimize bakmaktan, kendi göbeğimizi kendimiz kesmekten başka çare gözükmüyor. Bir kaç hafta içinde askerlerimiz bölgeyi kontrol etmezse, kendi harekat planımızı devreye sokacağız.”
F-35 gündemi

Erdoğan, ne NATO üyeliğinden ne de müttefiklerinden vazgeçme gündemlerinin olmadığını da dile getirdi.

F-35 projesine de değinen Erdoğan, şunları söyledi:

“Parasını ödediğimiz uçaklar bize teslim edilmiyor. Biz gereği neyse onu yapacağız. Rusya ziyaretimizden rahatsız olmuşlar. Araştıracağız, savunma sanayine yönelik her şeyi araştıracağız. Bütün bu çalışmaları yürüterek inşallah yarınların Türkiye’sini daha güçlü hale getireceğiz. Türkiye’yi 3. dünyanın şamar oğlu ülkeleriyle karıştıranlar anlamadıysa bundan sonra bunu onlara göstermek boynumuzun borcudur.”
“Güvenli bölge” mutabakatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de Fırat Nehri’nin doğusunda Demokratik Suriye Güçleri’nin kontrolündeki bölgeye operasyon gerçekleştireceğini defalarca yinelemişti.

Operasyona karşı olduğu yönünde açıklamalar yapan ABD, bir dizi görüşme sonrası Türkiye ile “Müşterek Harekat Merkezi” kurulması konusunda mutabık kalındığını duyurmuştu.

Ankara, ABD ile “güvenli bölge” kurulmasına yönelik çalışmalardan sonuç alınamaması hâlinde tek başına harekete geçeceğini belirtiyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler