Erdoğan’a yazlık saray: Klima maliyeti 3 milyon lira!

Beştepe’de bedeli 1 milyar 370 milyon lirayı bulan Saray’ın ardından şimdi de Okluk Koyu’nda yazlık saray inşa ediliyor. Yüksekliği 4 metreyi bulan duvarlarla çevrilen yazlık saray için, 3 milyon liralık klima sözleşmesi imzalandığı öğrenildi.

Erdoğan’a yazlık saray: Klima maliyeti 3 milyon lira!

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi içinde yaklaşık bir buçuk milyon metrekare SİT alanı talan edilerek yapılan 1150 odalı Saray ek binalarla her geçen gün daha da genişletilirken, Erdoğan için Marmaris Okluk Koyu’nda “yazlık saray” yapımına yönelik çalışmalar da tüm hızıyla sürüyor.

Birgün’den Sebahat Karakoyun’un haberine göre Özal döneminde Gökova Körfezi Okluk Koyu’nda 230 metrekarelik dört oda bir salon olarak inşa edilen ve sonraki dönemlerde cumhurbaşkanlarınca kullanılmayan konukevi için ‘onarım’ adı altında başlatılan çalışma, bir süre sonra görkemli yeni bir bina yapımına dönüştü.

Dört odalı yazlık yerine 300 odalı Saray

Yarattığı doğa tahribatı ve yüksek maliyetiyle tepki çeken yazlık sarayın inşaat çalışmaları sır gibi saklanırken, Saray’ın yalnızca klima maliyetinin 3 milyon lirayı bulduğu öğrenildi. Uzmanlar bu bedelin binanın en az 350-400 odalı olacağı anlamına geldiğine dikkati çekiyor.

Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinde daha önce “16 dönümlük büyüleyici bir doğa dokusuna sahip Marmaris Okluk Koyu’ndaki Devlet Konukevi, birinci derece SİT alanı olduğu için inşaat yapma olanağı bulunmamaktadır. Okluk Koyu’ndaki Devlet Konukevi, 230 metrekare alan üzerine oturan, tek katlı, dört yatak odası ve salonu bulunan bir bina ile koruma personelinin kalabileceği prefabrik yapıdan oluşmaktadır” ifadeleriyle anlatılan konukevi yıkılırken, siteden de bu bilgi tamamen kaldırıldı. İnternet sitesinde Cumhurbaşkanlığı’na ait Huber Köşkü ve Müze Köşk tüm ayrıntılarıyla yer alırken, Okluk Koyu’ndaki konukevinin adı dahi geçmiyor.

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, dört odalı konukevi yerine yapılacak yazlık sarayın en az 300 odalı olduğunu ileri sürdü.

İnşaat çalışmaları sır gibi

Etrafı yaklaşık dört metre yükseklik ve kilometrelerce uzunluktaki duvarlarla çevrili alandaki inşaat çalışmaları sır gibi saklanıyor. Bölgeyi yakından bilenler yalnızca duvar yapımı için binlerce ağacın kesildiğini vurgulayarak, inşaatın yaratacağı doğa tahribatının boyutlarına dikkat çekiyor.

CHP’li Üstündağ, yemyeşil alanı çevreleyen duvarların Çin Seddi gibi “uzaydan bile görülebilecek” yükseklikte olduğuna dikkati çekerek, yazlık sarayın yapımı başlamadan SİT alanı olan bölgeyle ilgili plan değişikliği yapıldığını aktardı. Üstündağ, “Saray’ın olduğu Gökova 1/25 bin planda değişiklik yapılmış ve SİT alanı olmaktan çıkarılmış. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı oluruyla tescil edilmiş durumda” dedi. İnşaat çalışmalarının çevreye zarar verdiğini belirten Üstündağ, “Yazlığın yapımı yasal değildir. Kaçaktır ve çevreye zarar vermektedir. Söz konusu alanda yapılaşma yasa dışıdır. Koy, balıkçılığa dahi kapalı. Biraz ilerisi Akdeniz foklarının yumurtlama alanıdır” diye konuştu.

Maliyeti merak konusu

Resmi açıklamalara göre, proje bedeli 1 milyar 370 milyon lira olarak açıklanmasına karşın Mimarlar Odası’nca en az dört buçuk milyar liraya mal olduğu belirtilen Beştepe’deki Saray gibi yazlık sarayın maliyeti de şimdiden merak konusu oldu. yazlık sarayda kullanılacak klima alımı için bedeli 3 milyon lirayı bulan sözleşme imzalandı. Uzmanlar klima maliyetinin 3 milyon lira olabilmesi için yapılacak binanın en az 350-400 odalı olacağı tahmininde bulunuyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler