‘Erdoğan’a hakaret’te bugün: ‘İçinizden düşünün’ davası

İhbar sonucu emekli bir öğretmen hakkında, Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar bürosu tarafından ağır suçlamalarla dava açıldı.

‘Erdoğan’a hakaret’te bugün: ‘İçinizden düşünün’ davası

Bir yurttaşın ihbarı üzerine Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı, emekli bir kadın öğretmen Ü.N. hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla iddianame düzenledi. Üstelik soruşturmayı işbölümü gereği Basın Savcılığı değil, terör ve darbe suçlarına bakan Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu yaptı. 53 yaşındaki emekli öğretmen Ü.N.’ye dava açılmasının nedeni ise Facebook hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili yaptığı iddia edilen 7 paylaşım oldu.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre iddianamede suç olarak gösterilen paylaşımlar, Erdoğan’ın attan düşme fotoğrafının “O yiğit adamlar güzel atlara binip gittiler, o sondaki binmeyip başımıza kaldı” yazısı ve ağlayan yüz emojisiyle yayımlanması, “Müge’ye söyledim, senin diplomanı da bulacak!” şeklinde yazının bulunduğu fotoğraf, “Müslüman yılbaşı kutlamaz kilise açar. Bk. Demir Kilise” yazılı yorum oldu.

‘Ben düşünmeyi demiyorum, içinizden düşünün’

Emekli öğretmenin Erdoğan’ın yanında asker kıyafetli kız çocuğu bulunduğu haldeki fotoğrafının üzerine “Çocuklara ölüm vadaden bir cihan padişahı...” şeklinde yorum yapması da hakaret olarak iddianamede yer alırken, yine AKP Genel Başkanı’nın padişah kıyafeti giydirilmiş ve başına ağaç şeklinde kavuk bulunduğu halde resminin yanına “Basın Özgürlüğü” şeklinde yorumla paylaşılması suçlama olarak yöneltildi. Erdoğan’ın yer aldığı ve üzerinde “Düşünmeyin demiyoruz düşünün... Ama içinizden düşünün” yazılı karikatür paylaşımı da iddianameye “delil” olarak girdi.

Eleştirilere ikinci dava

Savcılık, bu davayla da yetinmedi. Emekli öğretmenin diğer paylaşımlarıyla ilgili ise “halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama, halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama ve kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret” iddialarıyla başka bir dava açıldı. Bu dava ise Ankara Batı 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler