Erdoğan’a hak CHP’ye yasak: Özkoç’a 1 milyonluk ‘şerefsiz’ davası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün Kılıçdaroğlu’na “haysiyetsizdir, onursuzdur, şerefsizdir, alçaktır haindir” dedi. Bir gün sonra CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç, Erdoğan’a neredeyse aynı sözlerle cevap verdi. Savcı soruşturma başlattı. Erdoğan söyleyince hak, CHP’li söyleyince hakaret…

Erdoğan’a hak CHP’ye yasak: Özkoç’a 1 milyonluk ‘şerefsiz’ davası

 

SiyasiHaber

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç hakkında dün Meclis’te yaptığı basın açıklamasında kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı ve suç duyurusunda bulundu. Özkoç hakkında söz konusu konuşması nedeniyle, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘Cumhurbaşkanına hakaretten’ soruşturma da açılmıştı Engin Özkoç, dün Meclis’te yaptığı konuşmada, “Bizim şehitlerimize, ‘kelle’ diyen bir kişinin sıfatlarını sayıyorum ben size. Şehide kelle diyen kişi haysiyetsizdir, şehide kelle diyen kişi Türkiye Cumhuriyeti’nde şerefsizdir, şehide kelle diyen kişi onursuzdur, şehide kelle diyen vatan hainidir. Bu kişi Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı olamaz, temsil edemez” demişti. Özkoç bu sözleri, Erdoğan’ın AKP grup konuşmasında Kılıçdaroğlu’na yönelik olarak sarf ettiği, “Kılıçdaroğlu, mevcut tutumuyla Esed'in Suriye'de, İsrail'in Filistin'de hayata geçirmeye çalıştığı insansızlaştırma politikasına destek veren bir yerde durmaktır. Türkiye'nin bu tarihi mücadelesini sürekli fitneyle, yalanla iftirayla lekelemeye çalışan her kim olursa olsun açık ve net söylüyorum, haysiyetsizdir, onursuzdur, şerefsizdir, alçaktır haindir” sözlerine yanıt olarak dile getirmişti.

 

 

Özkoç'un bu açıklamaları ardından Meclis Genel Kurulu'nda gerginlik yaşanmış, AKP'li vekiller CHP'li milletvekillerine saldırmıştı.

 

Engin Özkoç, sosyal medyada twitter hesabında da konuşmasının videosunu paylaşarak benzer ifadelere yer vermişti.

 

4OEutu

 

Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın’da Özkoç’ın twitine yanıt olarak, “Seviyesiz ve düzeysiz açıklamalarınızın, Sayın Cumhurbaşkanımızın Devlet ve Millet yararına yürüttüğü haklı mücadelesine duyduğunuz husumetin bir yansıması olduğunun farkındayız. Bu hadsiz açıklamaların ve müptezel üslubun hesabını yargı önünde vereceksiniz” demişti.

 

lYxTer

 

Engin Özkoç hakkında soruşturma açılmıştı

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç hakkında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik ifadeleri nedeniyle "Cumhurbaşkanı’na hakaret" suçlamasıyla soruşturma açılmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, başsavcılığın “olağan internet taramasında”, 27'nci dönem milletvekili Engin Özkoç'un Twitter hesabından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik paylaşımda bulunduğun görüldüğü belirtilerek, "Paylaşımın video eklentisinde adı geçen milletvekilinin TBMM'de yaptığı basın açıklamasını yayımladığı tespit edilmiş olmakla, paylaşım ve konuşma içeriğinin 5237 sayılı TCK'nın 299'uncu maddesinde düzenlenen 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçu kapsamında kaldığı değerlendirilerek, 27'nci dönem milletvekili Engin Özkoç hakkında 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan resen soruşturma başlatılmıştır" denilmişti.

 

Özkoça’a 1 milyon liralık tazminat davasını Erdoğan’ın avukatı duyurdu

Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, bu sabah Twitter hesabından yaptığı açıklamada da "Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik hadsiz ve edepsiz açıklamaları nedeniyle, Engin Özkoç aleyhine 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtık. Ayrıca 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan suç duyurusunda bulunduk" dedi.

 

KeLk9D

 

CHP’li Özkoç’tan tazminat davası cevabı

CHP'li Engin Özkoç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1 milyon liralık manevi tazminat davası açmasına ilişkin Twitter'dan açıklama yaptı.

Özkoç paylaşımında, "TÜİK enflasyon sepetine 'Cumhurbaşkanına muhalefet etmek' kalemini de eklesin çünkü giderek bedeli ağırlaşıyor" dedi.

 

nKIyxu

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler