Erdoğan ve Gül iftarda buluştu: Soğuk savaş

Erdoğan ve Gül iftarda buluştu: Soğuk savaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldiği iftar etkinliğinde konuşan 11. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin Ortadoğu’da dış politikasını eleştirdi. Abdullah Gül’ün konuşmasının ardından kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ömrünü çelme takmaya adamış çevreler olduğunu ifade ederek, “Onları oldukları yerde bırakıp yolumuza devam ettik” dedi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Dostluk Derneği’nin düzenlediği iftar programına katıldı.

Burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan önce kürsüye davet edilen Abdullah Gül, Türkiye’nin dış politikalarını eleştirdi.

Gül’ün konuşması şöyle:

‘Ortadoğu politikası gözden geçirilmeli’

“Henüz Ortadoğu’da Filistin meselesi çözülmemişken, kalıcı barış sağlanmamışken, İslam ülkelerinin kendi kendini tüketiyor olması gerçekten çok acıdır. Bu bakımdan inanıyorum ki; Türkiye olarak bu ülkelere yardımcı olmak durumundayız.

“Bunun için de şüphesiz ki; hepsiyle ilişkimizi geliştirmeliyiz. Libya’dan Mısır’a kadar, Yemen’den bütün Körfez ülkelerine kadar, nasıl bir zamanlar onlara ilham olduysak, yeniden bu ülkelere ilham olucu, yol gösterici olacağı bir duruma gelmek gerekir.

“Bu anlamda açıkçası, Ortadoğu ve Arap politikalarımızı daha gerçekçi bir şekilde gözden geçirmenin de faydalı olacağı kanaatindeyim. Çünkü bölgede başka bir gelişme de söz konusu. Büyük bir kaos ortaya çıkarsa, bu kaosun içerisinden çıkacak, hiç tahmin etmediğimiz sürprizlerle karşı karşıya kalabiliriz.”

Erdoğan: Yolumuza devam ettik

Abdullah Gül’ün konuşmasının ardından kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ömrünü çelme takmaya adamış çevreler olduğunu ifade ederek, “Onları oldukları yerde bırakıp yolumuza devam ettik” dedi.

Erdoğan’ın konuşması ise şöyle:

“İhanet edenler, hırsına yenik düşenler, korkanlar, egolarının kurbanı olanlar çıktı. Onları oldukları yerde bırakıp yolumuza devam ettik. Ömrünü sadece çelme takmaya, engel çıkarmaya, bozgunculuğa adamış birçok çevre var.

“Aynı şekilde tüm umudunu darbeye, provokasyona, manipülasyona, iç ve dış vesayet odaklarının baskılarına bağlamış olanlar var. Yürümediler mi Yürüdüler. Cübbeleriyle yürüyenler oldu. Neticesi ne oldu? Koskoca bir hiç ve onlar mahcup oldu, onlar mağlup oldu.

“Halkı arkasına alanlar, halkın çizdiği istikamette gidenler, hakka teslim olanlar galip oldu. Bizse bugüne kadar her ne yaptıksak işte bunlara rağmen yaptık.

“Devlette devamlılık esastır. Öyle kurusıkı gönderme yapmakla bu işler olmuyor. Biz de IMF’ye 23,5 milyar dolar borç ile devraldık bu ülkeyi. Sıfırladık ve biz IMF’ye borç verecek ülke konumuna geldik.

“Aynı şekilde, Merkez Bankası’nın döviz rezervi 27,5 milyar dolarken, hamdolsun onu 125-130 milyar dolarlara çıkardık. Bu bir güçtür ve bu güç bizi ekonomide farklı yerlere taşıdı. Milletimize sarsılan özgüvenini yeniden kazandırdık.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler