Erdoğan: Suriye’ye yapılan operasyonu doğru buluyoruz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 6. Olağan İlçe Kongresi’ne katılmak üzere gittiği Fatih’te partililere seslendi. ABD’nin İngiltere ve Fransa’yla birlikte Suriye’ye saldırı düzenlemesine değinen Erdoğan “Yapılan operasyonu doğru buluyoruz” açıklaması yaptı.

Erdoğan: Suriye’ye yapılan operasyonu doğru buluyoruz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hatay ziyaretine ilişkin eleştirilerde bulunan Erdoğan, “Şimdi Hatay’a falan gitmiş. Hani sanatçılarla dalga geçiyordun. ‘O adamın yanında ne işin var’ diyordun. Ne işin var senin Hatay’da? Niye? Hesaba çektiler, ‘Yanlış yaptın’ dediler. Bu adam aynısını ne zaman yaptı bize? Yenikapı mitinginde ona da davet gönderdim. Sayın Bahçeli anında yanıt verdi. Bay Kemal cuma akşamına kadar gelmeyeceğini söylüyordu. Son cuma akşamı baskılar neticesinde geleceğini söyledi. Bizim mitingimize leke getirdi. Sonra Yenikapı mitinginin bir barış kardeşlik mitingi olmadığını söyledi. Biz demokrasiyi yeniden inşa ediyoruz. Bizim ruhumuzda kardeşlik inşa edilmiş vaziyette. Çünkü biz birbirimizi Allah için seviyoruz”

Erdoğan’dan Suriye açıklaması: Yapılan operasyonu doğru buluyoruz
 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Fatih Olağan Kongresi’nde konuştu. ABD’nin İngiltere ve Fransa’yla birlikte Suriye’ye saldırı düzenlemesine değinen Erdoğan “(Suriye Hükümeti’ne karşı) “Yapılan operasyonu doğru buluyoruz.” açıklaması yaptı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle;

“Son günlerde rejimin kimyasal silahlarla yaptığı bir saldırının ardından ABD ve Rusya’nın başını çektiği bir restleşmeye şahit olduk. Bu sabah erken saatlerde rejim hedeflerine yönelik sınırlı olduğu söylenen bir operasyon yapıldı. Bu gece uykusuz geçti, onu takip ettik. Rejimin daha önce yaptığı bu tür saldırıların cevapsız bırakılması düşünülemezdi. Yapılan operasyonu doğru buluyorum.

Olay sadece kimyasal değil. Konvansiyonel silahlarla bu insanların katbekat fazlası şehit edildi. 2011’de başlayan hadiselerden beri katledilen yüzbinlerce masum sivilin hesabını sorulmalı. Bay Kemal Hatay’a gidiyor herhalde, gitsin. Biz dalga geçmeyiz takdir de ederiz. Yeter ki gitsinler. Yanına hangi sanatçı almış bakmayız. Yeter ki yanına teröristleri almasın. Adalet çok güzel bir kavram ama adalet yürüyüşü yapayım derken yanına teröristleri alırsan onun adı adalet olmaz atalet olur.

Bu sabah Sayın May ile görüştüm. Bu atılan adımın içeriğini kendileri ile görüştüm. Tabii Rusya – Amerika arasındaki sıkıntının da bir an önce barışa dönük çözüme kavuşmasında kendileri ile konuştum. Biraz sonra Macron ile de görüşeceğim. Burada tüm dünyaya çağrıda bulunuyorum, kimyasalı ile konvansiyoneli ile kitle imha silahlarının her çeşidini masaya yatıralım. Suriye’de yaşanan son krizi yeni silahlara kaynak aktarmanın değil bu imkanları insanlığın yararına kullanmayı gündeme getirelim.

Buradan şimdi tüm dünyaya bir çağrıda bulunuyorum: Gelin, kimyasalıyla, konvansiyoneliyle kitle imha silahlarının her çeşidinin ve mevcut silahların geleceğini masaya yatıralım. Gelin, Suriye’de yaşanan son krizi yeni nükleer ve konvansiyonel silahlanma projelerine dev kaynaklar aktarmanın değil bu imkanları tüm insanlığın hayrına kullanmanın vesilesi haline getirelim.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler