Erdoğan: Onlar şu anda sakalımızı tıraş ediyorlar bilmiyorlar ki yarın daha gür çıkacak

Trabzon'da konuşan Erdoğan 'Teslim olmayacağız. Siz dolarla üzerimize gelirseniz biz de başka yollarla işlerimizi yürütmenin çaresini arayacağız' dedi. Erdoğan yaptığı konuşmada komünist şair Nazım Hikmet’in bir şiirini de okudu.

Erdoğan: Onlar şu anda sakalımızı tıraş ediyorlar bilmiyorlar ki yarın daha gür çıkacak

Trabzon'da AKP Dayanışma Meclisi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yükselen döviz kurları, ekonomik gidişat ve ABD'nin yaptırımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ABD'ye hitaben "Oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz. Teslim olmayacağız" diyen Erdoğan, "Siz dolarla üzerimize gelirseniz biz de başka yollarla işlerimizi yürütmenin çaresini arayacağız" ifadelerini kullandı. 

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

'Trabzon'dan daha farklı şeyler bekliyordum'

Parlamentoda maalesef iş iyi değil. Orada durum çok çok kötü. Ben tabi parlamentoda daha farklı şeyler bekliyordum Trabzon'dan. İstiyordum ki netice çok farklı olsun. Ama maalesef orada 55,1 aldık. Trabzon'a bu uymuyor, daha ileri olması lazım. Niye? Trabzon'un mayasında bu var. Ben buna inanıyorum.

'Buna açık ifadeyle 'Ekonomik savaş' derler'

Milletimizin iradesini sandıktan yönlendiremeyenler her dönemde farklı araçlarla üzerimize geldiler. Provokasyonla darbeyle yapamadıklarını şimdi parayla gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Buna açık ifadeyle 'ekonomik savaş' derler. Ülkemizde döviz kurunun 15 Temmuz öncesi bulunduğu 2,8 seviyesinden bugün 6 lirayı geçmesinin ne ekonomik ne de mantıklı bir izahı vardır.

Türkiye 20 yıl önce Asya ülkelerinde yaşandığı gibi bir finans kriziyle mi karşı karşıya? Hayır. ABD ve İngiltere'de olduğu mortgage kriziyle mi karşı karşıya? Hayır. Yunanistan gibi iflas mı söz konusu? Ama buna rağmen kredi kuruluşları onu yine yükseltiyorlar. Dedim ya ekonomik savaş. 

Peki fırtınanın sebebi nedir? Ekonomik hiçbir sebebi yok. Bu işin bir adı var mıdır? Vardır, Türkiye'ye operasyon çekmektir. Trabzon'dan ilan ediyorum, oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz.

'Mevlam başka kapılar açar'

Şunu bilmelerini istiyoruz. Teslim olmayacağız, üretmeye devam edeceğiz. İstihdamımızı genişletmeye devam edeceğiz. Fabrikalarımızın çarklarını işletmeye devam edeceğiz. Siz dolarla üzerimize gelirseniz, biz de başka yollarla işlerimizi yürütmenin çarelerini arayacağız. 

Şimdi meydanda turistleri gördüm. Kardeşlerim, siz zaten misafirperversiniz. Onlara misafirperverliğinizi daha da artırarak devam ettirin. Çünkü onlar size, birileri dolar kaçırırken onlar da size dolar getiriyor. Birileri kapıları kapatır, mevlam başka kapılar açar.

Yeni ittifaklar, yeni işbirlikleri..

Seninle Afganistan'da Somali'de Bosna'da beraber olduk. Şu anda Kabil'de havalimanını biz kuruyoruz. Böyle stratejik bir ortağını, PYD, YPG gibi terör örgütlerini sahiplenerek nasıl bir kenara koyarsın? 

Bir papaz için 81 milyonluk Türkiye'yi feda etmeye kalkıyorsun. Kusura bakma gereği neyse onu yaparız. 

Talimatla Türkiye'ye boyun eğdiremezsiniz. Görünen o ki hukuk dilinde anlamıyorlar. Başka dilden anlıyorlar. Biz o dilden konuşmasını da biliriz. Tüm dünyaya ticaret savaşı açana cevabımızı yeni ittifaklarla, yeni işbirlikleri ile veririz. ABD kaynıyor, yapılan iş yanlış diyorlar. Yüzlerce milyon kardeşimiz için sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz. Bu millet nice mücadeleleri bileğinin hakkıyla zaferle neticelendirdi.

Kılıçdaroğlu yine hedefte

Meselenin yargılanan papaz olduğunu sanacak kadar basit düşünenler varsa bir an önce kendilerine gelsinler. Yerli ve milli düşünme mantığı Kılıçdaroğlu'da yok. Ama Sayın Akif Hamzaçebi bir duruş ortaya koydu. Ama Genel Başkanı değil. Sayın Bahçeli'ye teşekkür ediyorum.

'Bel altı işlere yöneldiler'

15 Temmuz darbe girişimi bir kez daha bu milletin istikbali için yollara düştüğü bir imtihandır. Hamd olsun bu imtihandan çıktı. Aynı çevreler güney sınırlarımız boyunca bir terör koridoru kurmaya kalktılar. Bu planı da bozduk. Bel altı işlere yöneldiler. En büyük üzüntümüz karşımızda delikanlıca mücadele eden rakip bulamamamızdır. Bir olarak üstesinden geleceğiz. Para dediğiniz bugün yoktur, yarın bulursunuz. Onlar şu anda sakalımızı tıraş ediyorlar bilmiyorlar ki yarın daha gür çıkacak.

Döviz bozdurma çağrısını yineledi

Yastık altı dövizi olanlar lütfen bunları bankalarda Türk Lirasına çevirsinler. Bunlara İstiklal ve istikbal mücadelemizi verelim. Milletimizin maruz kaldığımız bu ekonomik saldırı karşısında birliğini koruyor olması en büyük gücümüzdür.

Suriye vurgusu

Terör örgütleriyle kesintisiz bir mücadele yürütüyor her hafta ortalama 50 teröristi etkisiz hale getiriyoruz. Suriye'de inşallah yakında yeni yerleri de güvenli hale getirmiş olacağız. Şu anda ülkemizden güvenli yerlere dönenlerin sayısı çeyrek milyonu buldu. İdlib'de diğer bölgelerdeki benzer bir felaketin yaşanmaması için hem diplomatik hem askeri çalışmalarımıza hız verdik.

Alternatif pazar arayışı

Ekonomide 100 günlük icraat programımızı harfiyen uyguluyoruz. Ülkemize destek veren dostlarımıza teşekkür ediyorum. İhracatçılarımız alternatif pazarlar için gece gündüz çalışıyor. 

Kurumlarımızın kuruluş yıllarına baksınlar. Kara Kuvvetleri Komutanlığımız bu yıl 2227'inci yıl dönümünü kutladı. Böyle bir ülkenin döviz kuru nedeniyle tökezleyeceğini sanmak ahmaklıktır.

Nazım Hikmet şiiri okudu

Erdoğan'ın ABD'ye karşı açıklamasında komünist şair Nâzım Hikmet’in "Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın, yok edin insanın insana kulluğunu, bu davet bizim…" dizelerini kullanması dikkat çekti. Erdoğan şiirin "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür/ve bir orman gibi kardeşçesine, /bu hasret bizim..." dizelerini okumadı. 

Erdoğan'ın dizelerini kullandığı 'Davet' başlıklı şiirin tamamı şöyle: 

"Dörtnala gelip Uzak Asya'dan 
Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan 
        bu memleket, bizim. 

Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak 
ve ipek bir halıya benziyen toprak, 
        bu cehennem, bu cennet bizim. 

Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın, 
yok edin insanın insana kulluğunu, 
        bu dâvet bizim.... 

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür 
ve bir orman gibi kardeşçesine, 
        bu hasret bizim..."

(Evrensel)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler