Erdoğan: Ne Amerika ile olan müttefikliğimizden ne Rusya ile kurduğumuz stratejik ilişkilerimizden vazgeçeriz

Bugün Ankara'da Başkentray'ın açılışında konuşma yapan Erdoğan Doğu Guta üzerinden gelişen Trump'ın 'füzeler yolda' tweetleriyle ortaya çıkan uluslararası gerilime dair konuştu.

Erdoğan: Ne Amerika ile olan müttefikliğimizden ne Rusya ile kurduğumuz stratejik ilişkilerimizden vazgeçeriz

Suriye’deki gelişmelerin Türkiye ve bölge ile birlikte tüm dünya çapında bir güvenlik krizine yol açtığının altını çizen Erdoğan,

"Askeri güçlerine güvenen kimi ülkelerin Suriye’yi adeta bir bilek güreşi sahasına çevirmelerinden rahatsızlık duyuyoruz. Suriye’deki rejim 1 milyona yakın insanın ölümüne yol açmış olması sebebiyle bizim gözümüzde zaten kapkara bir sile sahiptir. Suriye krizi, rejimin hışmına uğrayan çocuklarına sahip çıkan ailelere yapılan saldırı ile başladı. İnşallah Duma’da kimyasal saldırı ile katledilen masum çocuklar için harekete geçireceğine umduğumuz mahşeri vicdan bu krizi sona erdirecektir. Dün akşam Sayın Trump ile görüştüm, bugün Sayın Putin ile görüşmem var. Birlikte bu kimyasal katliamı nasıl durdururuz kendileri ile tekrar konuşacağım. Türkiye olarak en başından beri gayemiz Suriyeli kardeşlerimizin geleceği olmuştur. Suriye toprakları herkes için güvenli hale gelene kadar oradaki varlığımızı ve faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Açık konuşmak gerekirse, Suriye’de DEAŞ ile tek netice alıcı mücadeleyi Türkiye yürütmüştür. Bizim dışımızdaki herkes DEAŞ’ı Suriye topraklarındaki farklı emellerini gerçekleştirmenin bir bahanesi olarak kullanmıştır." 

Mit tırları davası üzerinden uluslararası kamuoyunda Türkiye'nin IŞİD dahil birçok cihatçı çeteye mali ve lojistik yardımda bulunduğu tartışma konusu olmuştu.

ABD'ye 'dostça tavsiye'

Erdoğan konuşmasının devamında 

"PYD’li teröristleri kurtarabileceklerini sanıyorlarsa çok yanılıyorlar. Biz PYD’li teröristlerin her birini öyle veya böyle imha edeceğiz. Elbette müttefiklerimizin askerlerine silah doğrultmak gibi bir düşüncemiz asla olamaz. Bu ülkenin askerlerini PYD’li teröristlerle çok da yan yana durmamalarını bir dost olarak kendilerine tavsiye ediyoruz."

Ifadelerinde bulundu. Afrin operasyonu'na dair uluslararası demokratik örgütler müdahalenin durdurulması çağrısında bulunmuştu.

'Katil Esed rejimini destekleyenler yanlış yapıyorlar'

'Ne Amerika ile olan müttefikliğimizden ne Rusya ile enerjiden güvenliğe kadar geniş bir alanda kurduğumuz stratejik ilişkilerimizden ne de İran ile bölge sorunlarının çözümünde birlikte çalışmaktan vazgeçmek gibi bir niyetimiz yoktur. Bizim Rusya, İran, Çin gibi ülkelerle kurduğumuz ilişkiler Batı ile olan ilişkilerimizin alternatifi değil, tamamlayıcısıdır. Bu durum her iki tarafın da başka alanlardaki yanlışlarını ifade etmemize engel değildir. Katil Esed rejimini destekleyenler yanlış yapıyorlar, PYD terör örgütünü destekleyenler de yanlış yapıyorlar. Suriye’de bulunduğu yere güven ve huzur getiren tek ülke biziz, Türkiye’dir. Bizim dışımızda Suriye sahasında etkili olan güçlerin bulunduğu her yerde zulüm ve yıkın vardır. Suriye’ye hem gönüller yapmaya, hem şehirler imar etmeye gittik, bunu başarana kadar" diye belirtti.

Fırat kalkanı operasyonu ve Afrin operasyonu sırasında bölgeye askeri müdahalenin çatışmaları körüklemekten başka bir işlevi olmayacağı çağrıları uluslararası kamuoyunda söyleniyordu. Afrinde sivillerin TSK ve ÖSO tarafından öldürüldüğüne ve bilgi almak için yapılan işkencelere dair görüntüler ortaya çıkmıştı.

Etiketler: Erdoğan, ABD, Rusya, Suriye

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler