Erdoğan: Kuvvetler ayrılığı daha farklı, daha güçlü olacak

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV'de Siyasi İşler Özel adlı programda soruları yanıtlıyor. Erdoğan, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan: Kuvvetler ayrılığı daha farklı, daha güçlü olacak

"Bahçeli ile bu hafta içinde görüşme arzumuz olmuştu. Salı günü böyle bir durum ortaya çıkınca grup konuşmamda dikkat ederseniz 2019 vurgum vardı. Hemen o gün toplantı yaptık. İlk değerlendirmeden sonra bizim için artık erken seçim noktasında bir tarih ve konuyla ilgili bir takvimin belirlenmesi kalıyordu. Çarşamba sabahı da arkadaşlarla görüştük. Bahçeli ile de görüştük. Biz de Bahçeli'ye teklif yaptık. O da bizim teklifimize olumlu tepkide bulundu. Oradan çıkar çıkmaz YÖK görüşmesi yaptık. YÖK, Cumhurbaşkanlığı'na bağlı olduğundan hemen seri bir karar aldık. Bu konuda en büyük görev YSK'ye düşüyor.

Bahçeli'nin çağrısı

Bahçeli'nin grup konuşmasına başladığı anı dinleyebildim sadece. Yolda bir kısmını dinleme imkanım oldu. Binali ve Hayati bey ile değerlendirdik

Baskın seçim iddiaları ortada. Ana muhalefet erken seçim konusunu aylardır gündemde tuttular. Erken seçim konusu AK Parti olarak bizim için gündemde hiç olmadı. Cumhur İttifakı'nın müttefinin böyle bir talebi olunca talebi değerlendirdik.

Suriye'ye operasyon

Tüm Batı'nın bir tehdit projeksiyonu var. Kuzey Suriye'deki üsler kime karşı? ABD, terör örgütlerine bu silahları, mühimmatı verebiliyor. Suriye'nin kuzeyine ABD 5 bin TIR silah yolladı. Biz paramızla ABD'den silah alamıyoruz ama bu terör örgütlerine ne yazık ki ABD, koalisyon güçleri ücretsiz olarak bu silahları, bu mühimmatı verebiliyor. Demek ki tehdit nereden geliyor? Öncelikle stratejik ortaklardan geliyor. Uluslararası hukuk öne çıkarılarak süreç devam etmeli. Suriye tarafından ciddi tehditler aldığımız yerler var.

Seçim beyannamesi 

Ana mesajları şu anda açıklamam doğru olmaz. Arkadaşlarım çalışmaya başladı. Bu çalışmaların içinde ben de olacağım. YSK resmi seçim takvimini açıklayacak buna göre kendi takvimimizi örtüştüreceğiz. Diğer siyasi partilere göre en hazırlıklı parti biziz. İstanbul ve İzmir kongreleri hariç bütün kongrelerimizi bitirdik. Kadın ve gençlik kongrelerini yapıyoruz. Sandık kurullarına kadar hazırız.

"Özel sektörde olanlara kabine için teklifte bulunacağız"

Yeni döneme alışacağız. Bizler özel sektörde başarılı olan arkadaşlara kabine için teklifte bulunabiliriz. Ekonomi bu işin can damarı.Yeniliklerimizden bir tanesi bu olacak.MHP ile ortak paydamız var. Öbür tarafla bu mümkün değil. CHP bazen teröristi bile savunuyor. Milletimiz bu ittifaka sarılacak.

"AYM bizim için kapatma davası açmıştı"

Biz neredeyse Anayasa'yı değiştirme çoğunluğumuz olduğunda AYM bizim için kapatma davası açmıştı. Ana muhalefet "Ankara'da savcılar var" dedi. Çok şükür bu dönemi atlattık.Yoğun bir çalışma ile bu asrın bir Türk asrı olduğunu göstereceğiz.

İttifakın ruhu şüphesiz ki var. Öyle ya da böyle adı üzerinde ittifak var. Tarafların saygı duyup sahip çıkması başarıyu getirecektir. Burada iki parti olduğuna göre mühür nereye vurulursa oraya gidecek oy. Parlamentoda başkanın güçlü olması da büyük önem taşıyor. Cumhur İttifak'ın başkan adayı zaten bellidir. Aday olarak eğer cumhur şahsımı seçerse parlamentodaki ittifaka layık olmaya gayreti içinde olacağız. Başarılı olma durumunda Cumhur İttifakı'nın değiştireceği maddeler var. Cumhurbaşkanı'nı seçmek çok zor değil. Pusulada belli. İttifakın içerisinde kendi milletvekillerini belirleyecek. Logonun yerinden öte sütun önemli. Geçerli oy onun lehine gidecektir. Buradaki dayanışma özellik Cumhurbaşkanı konusunda çok önemli.

"Başkan yardımcılarını seçimden önce açıklamayacağım"

Her zaman için ittifakta hayır vardır. Cumhurbaşkanı başkan yardımcıları adaylarını seçimden önce açıklamayacağım. Ana muhalafetin başındaki zat başkasını aramam, meydana çıksın. Diğerlerini konuşmamıza gerek yok.

Saadet Partisi ile herhangi bir netice alamadık. Gördüğümüze göre CHP ile daha uyumlular.

İYİ Parti açıklaması

YSK ile Yargıtay Başsavcılığı'nın vereceği karar neyse o karara saygı duymalıyız.

Seçim güvenliği 

OHAL'de Türkiye'de seçim yapıldı. Burada herhangi bir sıkıntı tam aksine sıkıntı olmayacak.Bunların dediği bu "Yerim dar". Daha seçim için hazır değiller. Galiba adayları da bol. Milleti heyecana boğmaya gerek yok. Yurtdışındaki hazırlığımız tamam. Uluslararası bir kuruluşun toplantısında Türk vatandaşlarına sesleneceğim. Demokrasi mücadelesi önünüzü kesemez. Avusturya'nın başındaki zatın kendisine dönecek hareketlerdir. 

Değerler silselemiz var. Bu değerlemelerden sonra gideceğim iller olacak. Azami illerimize verimlilik esasına göre gideceğiz.

28 Şubat davası

28 Şubat davası önemli Yaş durumundaki konularıyla ilgili yargı nihai kararını verecek. Ne kadar daha sürer bilemeyiz. Bu sanıkların yaşlarının durumu vs. yasal durumlar söz konusu. Mağdur ve mazlumların tatmin olmasını dilerim. Onların durumu hepsinden öte bir durumdur. Yargının kararı esastır. Bu esasa da biz uyarız."dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler