Erdoğan: İş Bankası’ndan sonra sırada Şişecam var

İş Bankası hisselerinin Hazine’ye devredilmesini isteyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, şimdi de gözünü Şişecam’daki İş Bankası iştiraklerine dikti.

Erdoğan: İş Bankası’ndan sonra sırada Şişecam var

Erdoğan İş Bankası’ndaki Atatürk hisselerinin Hazine’ye devrini geçtiğimiz günlerde gündeme getirmişti. MHP konuyla ilgili Meclis’e tasarı gelmesi halinde destek vereceklerini açıklamıştı. Erdoğan ise devir konusunun Meclis’e geleceğini açıkça söylemişti.

Recep Tayyip Erdoğan, iki günlük Moldova ziyaretinden dönüşünde açıklamalarda bulundu. Hürriyet’ten Vahap Munyar’a konuşan Erdoğan, CHP’nin İş Bankası hisselerinin Hazine’ye devri konusunda çalışmaların devam ettiğini belirterek “Bir başka şey daha var: Türkiye Şişe Cam… İş Bankası’nın iştiraki. Dolaylı olarak bu nereye gidiyor? Onlara da (CHP) gidiyor. Yani, Şişe Cam’dan da Hazine’ye gelmesi gereken pay var” dedi.

Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şöyle:

CHP direnebilir. Bir defa neye direniyorsun?

Ben görevimi yaptım. Nedir benim görevim? Bu işi arkadaşlarıma söyledim. “Çalışmanızı yapın, Parlamento’ya taşıyalım” dedim. Şu anda başta Adalet Bakanım olmak üzere birçok hukukçu arkadaşlarımızı çalıştırıyoruz. CHP direnebilir. Bir defa neye direniyorsun? Senin malın, mülkünse niye direneceksin? Yani, bunlar da kendilerinin malı mülkü olmadığına inanıyorlar, onun için şimdi direnmenin yollarını arıyorlar. Tabi, bizim buradaki yapacağımız iş, bu milletin hakkını alıp sahibine teslim etmek. Bu milletin hakkı olan bir şeyin gideceği yer neresidir? Hazine… Yani, biz burada kalkıp da AK Parti’ye gelsin diye bir gayretimiz var mı? Yok… “Bu milletindir ve Hazine’nindir” diyoruz. Ha bunun dışında burada bir de olsa olsa, hukukçu değilim ama bunu söyleyen arkadaşlarım da var. Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu zikrediliyor deniyor yasal düzenlemede. İşte 1933’te yapılmış bir yasal düzenleme var. Daha sonra 1966’da yapılmış.

Varlık Fonu kimin?

Varlık Fonu’na niye devredilsin? Yok öyle bir şey. Kaldı ki Varlık Fonu da olsa, Varlık Fonu kimin? Bizim mi? Devletin. Böyle çok cüce, fikir fukarası yaklaşım tarzı olmaz.

(Gazete Fersude)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler