Erdoğan: İran'a yönelik ambargoyu biz değil, bizzat ABD deldi

Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin İran'a yönelik ambargosunun Türkiye tarafından delindiği iddiasıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ABD’li Boeing ile İran arasında yapılan uçak alım-satım anlaşmasını örnek gösterdi. Erdoğan, ambargoyu bizzat ABD’nin deldiğini savunarak “Bu konuda yaşayacağımız sıkıntı yok” dedi.

Erdoğan: İran'a yönelik ambargoyu biz değil, bizzat ABD deldi

Erdoğan, Sarraf’ın ilk gün verdiği ifadenin ardından “Davadan ne çıkarsa çıksın biz doğru olanı yaptık, ambargoyu delmedik”demişti.

Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP’li vekillere, “Aleyhimize çıkacak bir şey yok, rahatız” dediği de kulislere yansımıştı.

Milliyet’ten Kıvanç El’in haberine göre Erdoğan, önceki gün bir araya geldiği milletvekilleriyle toplantıda, davayla ilgili konuştu.

Ambargoyu delmediklerini, her işlemin yasal olduğunu ve ABD’ye de ambargo ile ilgili taahhüt vermediklerini söyleyen Erdoğan, ABD’li uçak firması Boeing ile İran arasında uçak satış anlaşması yapıldığını söyledi: “ABD, İran’a kendi uçaklarını sattı. Fransa ve Almanya’nın da ticari ilişkileri üst düzeyde” dedi.

Ambargoyu bizzat ABD’nin deldiğini söyleyen Erdoğan, “Bu konuda yaşayacağımız hiçbir sıkıntı yok” diye konuştu.

Sarraf neler söyledi?

İlk duruşmada eski ekonomi bakanı Zafer Çağlayan’a en az 45-50 milyon avro rüşvet verdiğini anlatan Rıza Sarraf, ikinci duruşmada ise eski Halkbank genel müdürü Süleyman Aslan’a da milyonlarca dolar rüşvet verdiğini (bir keresinde 2 milyon dolar) söylemişti.

Sarraf’ın ikinci duruşmadaki en çarpıcı ifadesi, İran’a yönelik ABD yaptırımlarının delindiği bankacılık işlemleri için dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’dan onay ve talimat geldiğini söylemesiydi.

Sarraf’ın davanın tek sanığı eski Halkbank genel müdür yardımcısı Hakan Atilla lehindeki ifadeleri de dikkat çekiciydi. Sarraf, Atilla’nın ne rüşvet istediğini ne de aldığını belirtmişti.

Davanın üçüncü duruşmasında Sarraf’ın en fazla akılda kalan ifadesi, eski Halkbank genel müdürü Süleyman Aslan için, “Ne zaman selam versem borçlu çıkıyordum” demesiydi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler