Erdoğan faizi eleştirdi, dolar yine yükselişe geçti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın faiz artırımı beklenen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantısı öncesi yaptığı faiz eleştirisi sonrası döviz kuru yükselişe geçti. Güne 6.35 seviyesinden başlayan dolar saat 12.40'da 6.54 seviyesine geldi.

Erdoğan faizi eleştirdi, dolar yine yükselişe geçti

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) bugün saat 14.00’de toplanacak. Piyasaların gözü kulağı bu toplantıda. Piyasadaki beklenti, Merkez Bankası’nın döviz kuruna faiz artışına gidileceği yönünde. 200 ile 700 baz puan arasında faiz artışına gidileceği tahminleri yapılmakla birlikte, ortalama tahmin 325 baz puan

Bu beklenti nedeniyle haftayı 6.45 seviyesinden açan dolar bugün 6.35 TL’ye kadar indi. Ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın TESK Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada dile getirdiği faiz eleştirisi sonrası döviz kuru hızlı bir yükseliş trendine girdi.

Saat 12.40 itabariyle

Dolar: 6.54

Euro: 7.61

Sterlin: 8.51

Çeyrek altın 413 (dün 402 liraydı) TL’ye yükseldi.

Erdoğan ne dedi?

Özellikle faiz konusundaki hassasiyetim aynıdır. Değişen bir şey yoktur. Merkez Bankası bağımsız, o kendi kararını alır. Özel sektöre ait bankalar var onlar da Merkez Bankası’nın kararına bakıyor. 50’lere varan şu anda faiz uygulaması var. Reel sektördeki yatırımlarını neye göre yapacak. Özel sektör bankalarının bir çoğu kredi musluklarını da açmıyor. Yüzde 50’lere varan faiz oranları olduğu zaman içinizde o kadar kazanan var mı bu ancak esrar eroin ticaretinde olur. Faiz denilen bu sömürü aracını kullanmaya asla aracı olamayız, vesile olamayız. Bu yüksek faizi düşürelim diyorum. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir, tersini diyorsan bu işi bilmiyorsun arkadaş. aiz ve enflasyon bir sebep netice ilişkisi olarak masaya yatırdığınızda faiz sebep enflasyon neticedir. Zira faizin oranını sen tespit edersin enflasyon o akışta kendisi oluşur. Merkez Bankası her zaman yıl sonu enflasyon tahminlerini açıklıyor. Ben bugüne kadar Merkez Bankası’nın açıklamış olduğu enflasyon oranlarını tutturduğunu görmedim.

(Gazete Duvar)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler