Erdoğan: CHP'nin İş Bankası hisseleri konusunda direneceği bir şey yok

Erdoğan, grup konuşmasında emeklilikte yaşa takılanlar kampanyasını hedef aldı ve "Ekonomik savaşın verildiği dönemde, bir tarafta fırsatçılar türedi, diğer taraftan da bunlar türedi" dedi.

Erdoğan: CHP'nin İş Bankası hisseleri konusunda direneceği bir şey yok

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuştu.

Erdoğan’ın hedefinde  emeklilikte yaşa takılanlar, bir kısım bürokratlar ve İş Bankası hisseleri ile CHP vardı.

Erdoğan’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

“Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz. Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar adıyla yürütülen bir kampanya var. Hatta bunun için bir dernek dahi kurulan bir dernek dahi var.

Dünyanın hiç bir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. 48 yaşında emekli olan bir kişi dahi yaklaşık 30 yıl sistemde kalacaktır. Bugün ülkemizde ortalama emeklilik yaşı 52’dir. 20 yıl çalışıp 38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz. 

"Emeklilikte yaşa takılan 6,2 milyon kişi var”

“Sosyal Güvenlik Kurumu'nun hesabına göre, emeklilikte yaşa takılan denilen gruba 6,2 milyon kişi giriyor.

“Bu teklifin yıllık maliyeti 750 milyar liraya ulaşıyor. Biz ekonomide bir ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz bir dönemde böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmek gibi bir hakkımız var mı? Ekonomik savaşın verildiği dönemde, bir tarafta fırsatçılar türedi, diğer taraftan da bunlar türedi. Emeklilikte yaşa takılanlar kampanyası siyasi bir ranta dönüştürülmemelidir. 

İlk bütçe yarın Meclis’te

“Yeni yönetim sistemimizin ilk bütçe çalışmasını da tamamladık. Yarın Meclis'e sunuyoruz. Biz bugüne kadar hiçbir şeyi gizlemedik. Her icraatımızı milletimizle birlikte gerçekleştirdik.

Bürokratlara

“Bürokrasinin hantallığı yüzünden çok sıkıntı çektik. Hala bürokrasinin hantallığından kaynaklanan şikayetler işitiyoruz. Bize iş üreten bürokratlara lazım. Her kim ki sırt unvanını kaybetmemek için pasif duruma geçmişse, o kişi ekibimizin parçası olmaktan çıkmıştır.”

Papaz Brunson vakası

“İzmir'de bir Rahip Brunson olayı yaşadık. Adalet sistemi bir karar verdi. Bu olay bugünlerde terörle mücadelede attığımız adımlardır. Bunlar kararlılıkla devam ediyor. Fırat'ın doğusunda gereken adımlar atılmaz, gecikme süreci devam ederse, burada da YPG/PYD'ye karşı atılması gereken adımları en üst düzeyde atacağız. Bütün bunlar salt ülkemizin huzuru için değil, o bölgede yaşayan insanların huzuru için. Bu adımları Türkiye kararlı bir şekilde atmıştır, atmaya devam edecektir."

İş Bankası hisseleri

İş Bankası hisselerinin Hazine'ye devrine ilişkin de Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Olayın parlamento boyutu var, bir de parlamento dışı boyutu var; hatta Anayasa Mahkemesi boyutu var. CHP'nin elinde ne anayasa ne yargıya dayalı direnecekleri, dayanacakları, yaslanacakları bir şey yok."

Etiketler: AKP, Erdoğan, CHP, İş Bankası

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler