Erdoğan afta da kendine 'Müslüman': Sivas katliamcısına af ayrıcalığı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan çifte standartlı uygulamalarına bir yenisini daha ekledi. Kendine ‘Müslüman’ olduğunu bir kez daha kanıtladı. Son iki yıl içinde 44 hasta mahkumun yaşamını yitirmesini izleyen Erdoğan, Sivas Katliamı davasından hapis yatmakta olan Ahmet Turan Kılıç’ı sağlık nedeniyle affetti.

Erdoğan afta da kendine 'Müslüman': Sivas katliamcısına af ayrıcalığı

SiyasiHaber

Sivas Katliamı’ndan müebbet cezası alan ve 27 yıldır hapis yatan 86 yaşındaki Ahmet Turan Kılıç’ın kalan cezası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kaldırıldı. Erdoğan, Kılıç’ın cezasını Adli Tıp Kurumu’nun verdiği sağlık raporu doğrultusunda, Anayasa’nın 104. Maddesi’ndeki af yetkisini kullanarak kaldırdı. Madımak Oteli’nin yakılması ve 33 kişinin katledilmesi sonrası idam cezasına çarptırılan Kılıç’ın cezası, idam cezasının kaldırılmasının ardından ağırlaştırılmış müebbet hapse dönüştürülmüştü. Şimdi ise sağlık nedenleri gerekçe gösterilerek cezası kaldırıldı.

Cezaevlerinde 457’si ağır 1334 hasta tutsak bulunurken, Erdoğan’ın 2015’ten bu yana af yetkisini kullandığı iki isimden biri Sivas Madımak Oteli katliamcılarından Kılıç oldu. Türkiye’de yıllardır insan hakları savunucuları, hasta tutukluların hiç bir ayrım gözetilmeksizin serbest bırakılmaları savunuyor.

 

Hasta tutsaklar ayrım gözetilmeksizin serbest bırakılsın!

İnsan Hakları Derneği’nin verilerine göre Türkiye cezaevleri’nde 457’si ağır 1334 hasta tutsak bulunuyor. 2017 – 2019 yılları arasında cezaevlerinde 44 hasta mahkum yaşamını yitirdi. Özellikle siyasi hasta mahkumların tedavi süreçleri dahi engelleniyor. Tüm bu veriler insan hakları örgütlerinin raporlarında yer alıyor. Son olarak, 25 Ocak 2020’de Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde 24 yıldır tutuklu Hüseyin Polat, mide kanaması geçirerek hastaneye kaldırıldı. ‘Hastane’de yer yok’ denilerek gönderildiği cezaevinde hayatını kaybetti. 

Samsun Bafra Cezaevi’nden Ankara Numune Hatanesi’ne sevk edilen Koçer Özdal’da tüm raporları ve taleplere rağmen serbest bırakılmayan ve hayatını kaybeden hasta tutsaklardan sadece biri. Mesane kanseri olan ve böbrekleri iflas ettiği için diyalize bağlı yaşamını sürdürmek zorunda olan Koçer Özdal için, 5275 Sayılı Kanun’un 16. maddesine dayanarak hapis cezasının infazının ertelenmesi ve dışarıda tedavi görebilmesi için Ağustos ayı başında avukatları aracılığıyla başvuru yapıldı ancak talep reddedildi.

Durumu ağırlaştığı için hak örgütlerinin serbest bırakılarak tedavi edilmesini istediği hasta mahpus Koçer Özdal yaşamını yitirdi.

Bir başka hasta tutsak Celal Şeker için 2015 yılında serbest bırakılması için kampanpanya başlatılmıştı. 'Cezaevinde kalamaz', 'Yüzde 96 ağır özür' raporları olmasına rağmen tahliye edilmeyen Şeker, 2018 yılında hayatını kaybetmişti. 

 

Erdoğan daha önce de 5 tutukluyu affetmişti

2019 yılında Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Erdoğan, Adli Tıp Raporu'na göre cezaevinde kalamayacağı belirtilen 'sürekli hastalığı bulunan biri cinayetten müebbet hükümlü üç mahkumun, kalan cezalarının kaldırılmasına karar vermişti.

2015 yılında ise 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmış hükümlü Ömer Demirkirişçil'in kalan cezası, ağır sağlık sorunları bulunması nedeniyle Cumhurbaşkanı tarafından kaldırılmıştı. 

50’ye yakın suçtan yargılanıp hüküm giyen Mustafa Akcanll’da hüküm giydiği suçlardan dolayı Kocabaş D Tipi Cezaevi’nde 10 yıl hapis yattı. Cezaevinde yatarken kolon kanserine yakalanan Akcanlı, 2015 yılında göreve gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından affedildi.

 

Sosyal medyada tepki büyüyor

Sosyal medya platformlarında da Erdoğan’ın Sivas katliamından tutuklu Ahmet Turan Kılıç’a af ayrımcalığına ilişkin tepkiler büyüyor. Twitter’da #sivaskatliamı hastagi üst sıralarda ilk 10 içinde yer alıyor.

 

Konuyla ilgili Twitter’da öne çıkan kimi paylaşımlar şöyle:

 

Veli Ağababa – CHP Genel Başkan Yardımcısı – Malatya Milletvekili – CHP Cezaevi Komisyonu Sözcüsü

“Binlerce hasta mahpusa sağlık hizmeti verilmezken, yüzlerce hasta tutsak cezaevinden tabutla çıkarken kılını bile kıpırdatmayan Erdoğan bugün, 33 insanın yakılarak katledildiği Sivas Katliamı'nın sorumlularından Ahmet Turan Kılıç'ın cezasını sağlık sorunları gerekçesiyle affetti!”

Leyla Güven - Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı – Hakkari HDP Milletvekili

“CB Madımak katliamı hükümlüsünü affetmiş. Oysa daha 25 Ocak’ta hasta tutsak Hüseyin Polat “hastanede yer yok” denilerek ölüme gönderildi. Üstelik 24 yıldır cezaevindeydi. Kürtsen cezaevinden de tabutun çıkar diyorlar. Hasta tutsakları hiçbir ayrım gözetmeksizin serbest bırakın.”

Mehmet Altan – Gazeteci / Yazar:

“Yazarların, sanatçıların yakıldığı Madımak Katliamı sonrası ağırlaştırılmış müebbet cezası alan şahsın cezasını affedenler; Şarkı söyledikleri için gizli tanık ifadesi ile hapishanede tutulan ve ölüm sınırına yaklaşan Grup Yorum üyelerini de görürler mi?”

Barış Atay – TİP Hatay Milletvekili – Tiyatro Oyuncusu

“Verginizin hesabını vermem, katillerinizi serbest bırakırım, yeni saray yaptırırım, bekçileri silahlandırırım” CB, tüm muhaliflerin hassasiyetlerini hiçe sayıp, bir kaos ortamı yaratmak konusunda ısrarcı belli ki. Rüzgar eken, fırtına biçer. Hodri meydan!”

Veli Saçılık – Sosyolog - Yazar

“Soldaki fotoğraf Koçer Özdal'a ait, örgüt üyeliği iddiasıyla tutukluydu. Hasta tutukluyken elleri ve ayakları kelepçeli olarak can verdi. Sağdaki Ahmet Turan Kılıç Sivas'ta insanları diri diri yaktı ve AKP Genel Başkanı tarafından serbest bırakıldı.”

Ferhat Tunç – Sanatçı

“Cezaevlerinden sağlık problemi yaşayan muhaliflerin art arda cenazeleri çıkarken, Sivas katliamı baş aktörü Ahmet Turan Kılıç, affediliyor! Yakılarak barbarca katledilen 35 canımızın katilini affedenler, bir kez daha vicdanlarımızı kanatmıştır. Bu kararı şiddetle kınıyorum.”

Ece Sevim Öztürk – Gazeteci

“Bunca yıl boyunca yüzlerce hasta tutsak vardı.. Pek çoğu cezaevinde hayatını kaybetti. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün 33 insanın yakılarak katledildiği Sivas'ın sanıklarından Ahmet Turan Kılıç'ın kalan cezasını sağlık sorunları gerekçesiyle affetti!”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler