Erdoğan 13 üniversitenin bölünmesini onayladı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 yeni üniversite kurulması, uyum yasası ve emeklilere ikramiye ödenmesi gibi düzenlemeleri içeren üç kanunu onayladı.

Erdoğan 13 üniversitenin bölünmesini onayladı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 20 yeni üniversitenin kurulmasını öngören ve uyum yasalarını Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile hayata geçirmeyi sağlayan torba yasayı onayladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa'nın 89'uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104'üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca onaylayarak yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdiği kanunlar şöyle:

7141 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun,

7142 sayılı 6771 Sayılı Kanunla Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Yapılan Değişikliklere Uyum Sağlanması Amacıyla Çeşitli Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Konusunda Yetki Kanunu,

7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun."

13 üniversite bölünüyor

Erdoğan'ın onayladığı kanunla, 4'ü vakıf 3’ü devlet olmak üzere 20 yeni üniversite kuruluyor.

İstanbul, Gazi, Selçuk, Dumlupınar, Erciyes, Mersin, Sütçü İmam, Sakarya, Anadolu, Isparta Süleyman Demirel, Afyon Kocatepe, İnönü ve Karadeniz Teknik üniversiteleri olmak üzere 13 üniversitenin de bölünmesini öngören 17 maddelik tasarı 8 Mayıs’ta TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmişti.

Tasarı gündeme geldiği günden beri başta İstanbul Üniversitesi öğrencileri, akademisyenleri ve idari çalışanları olmak üzere farklı kesimlerce protesto edilmişti.

Bölünecek üniversiteler ve içine alacağı fakülteler

* Hacı Bayram Veli Üniversitesi (Gazi Üniversitesi'nden ayrılacak): Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, Mimarlık, Mühendislik, Sağlık Bilimleri ve Tıp fakülteleri; Bankacılık ve Sigortacılık, Tapu Kadastro, Yabancı Diller yüksekokulları; Adalet ve Sağlık Hizmetleri meslek yüksekokulları; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

* İstanbul Üniversitesi (Cerrahpaşa) (İstanbul Üniversitesi'nden ayrılacak): Diş Hekimliği, Florence Nightingale Hemşirelik, Hasan Ali Yücel Eğitim, Orman, Sağlık Bilimleri, İletişim, Spor Bilimleri, Veteriner, İstanbul Cerrahpaşa Tıp fakülteleri; Sağlık Hizmetleri, sosyal Bilimler, Ormancılık, Veterinerlik meslek yüksekokulları; Adli Tıp, Kardiyoloji, Nörolojik Bilimler, Akciğer Hastalıkları ve Tüberküloz enstitüleri; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

* Malatya Turgut Özal Üniversitesi (İnönü Üniversitesi'nden ayrılacak): Su Ürünleri, Ziraat, Mühendislik, İşletme ve Yönetim Bilimleri, Mimarlık ve Tasarım fakülteleri; Sivil Havacılık, Battalgazi ve Yeşilyurt meslek yüksekokulları; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

* Trabzon Üniversitesi (Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden ayrılacak): Fatih Eğitim, Hukuk, Güzel Sanatlar, İlahiyat, İletişim, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler fakülteleri; Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu; Devlet Konservatuarı; Araklı, Beşikdüzü, Maçka, Tonya ve Vakfıkebir meslek yüksekokulları; Eğitim Bilimleri Enstitüsü.

* Konya Teknik Üniversitesi (Selçuk Üniversitesi'nden ayrılacak): Mühendislik, Mimarlık, Teknik Bilimler, İşletme ve Yönetim Bilimleri; Teknik Bilimler Yüksekokulu; Lisansüstü Programları Enstitüsü.

* Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (Dumlupınar Üniversitesi'nden ayrılacak): Diş Hekimliği, Tıp, Sağlık Bilimleri, Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakülteleri; Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

* Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (Sakarya Üniversitesi'nden ayrılacak): Hendek Eğitim, Söğütlü Spor Bilimleri, Arifiye Teknoloji, Sapanca Turizm, Ferizli Ulaştırma ve Lojistik, Ali Fuat Paşa Tarım Bilimleri ve Teknolojileri, Batı Karadeniz Deniz Bilimleri fakülteleri; Adapazarı Yabancı Diller, kaynarca Uygulamalı Bilimler, Akyazı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon yüksekokulları; Sapanca Turizm, Adapazarı, Geyve, Akyazı, Arifiye, Ferizli, Hendek, Karasu, Kaynarca Seyfettin Selim, Pamukova, Sapanca, Kocaeli, Karapürçek, Söğütlü ve Taraklı meslek yüksekokulları; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

* Kayseri Üniversitesi (Erciyes Üniversitesi'nden ayrılacak): Seyrani Ziraat, Veteriner, Uygulamalı Bilimler fakülteleri; Bünyan, Develi Hüseyin Şahin, Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Pınarbaşı, Safiye Çıkrıkçıoğlu, Sosyal Bilimler, Tomarza, Yahyalı ve Kayseri meslek yüksekokullarını; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

* Tarsus Üniversitesi (Mersin Üniversitesi'nden ayrılacak): Teknoloji, İktisadi ve İdari Bilimler, İnsan ve Toplum Bilimleri fakülteleri; Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu; Tarsus, Tarsus Sağlık Hizmetleri meslek yüksekokulları, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

* İstiklal Üniversitesi (Sütçü İmam Üniversitesi'nden ayrılacak): Elbistan Mühendislik, Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Tasarım, İnsan ve Toplum Bilimleri, Sağlık Bilimleri fakülteleri; Elbistan ve Elbistan Sağlık Hizmetleri meslek yüksekokulları; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.

* Eskişehir Teknik Üniversitesi (Anadolu Üniversitesi)

* Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (Süleyman Demirel Üniversitesi)

* Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (Afyon Kocatepe Üniversitesi)

Bakanlar Kuruluna KHK yetkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine uyum yasalarını KHK ile hayata geçirme imkanı tanıyan "Yetki Kanunu"nu da onayladı. Böylece, Bakanlar Kurulu'na KHK çıkarma yetkisi verilmiş oldu.

Yapılandırma kanunu

Erdoğan'ın onayladığı torba yasa içerisinde, vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere dini bayramlar öncesi ikramiye ödenmesi gibi düzenlemeler de yer alıyor. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler