Erciyes Üniversitesi'nde 21 Kürt öğrenciye soruşturma: Kampüse girişleri yasaklandı

Şırnak’ın Uludere ilçesi Roboski köyünde 34 köylünün F-16 uçaklarıyla öldürülmesiyle ilgili Kayseri’de eyleme katılan Erciyes Üniversitesi öğrencileri, kendilerine açılan davanın ardından bir de üniversite yönetiminin sert tavrı ile karşılaştı. 21 öğrencinin kampüse girişi yasaklandı.

Erciyes Üniversitesi'nde 21 Kürt öğrenciye soruşturma: Kampüse girişleri yasaklandı

Şırnak’ın Uludere ilçesi Roboski köyünde 34 köylünün F-16 uçaklarıyla öldürülmesiyle ilgili Kayseri’de eyleme katılan Erciyes Üniversitesi öğrencileri, kendilerine açılan davanın ardından bir de üniversite yönetiminin sert tavrı ile karşılaştı.

Mahkemeden sadece atılan sloganlar sebebiyle “suçu ve suçluyu övmek” suçundan 10 ay ceza alan ve cezaları ertelenen öğrenciler, üniversitenin soruşturmasından kurtulamadı. Rektörlük tarafından 21 öğrenci hakkında, “Silahlı terör örgütüne üye olmak, terör örgütü propagandası yapmak, suçu ve suçluyu övmek, kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenlemek, yönetmek, bunların hareketlerine katılmak” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Üniversite yönetimi ayrıca “zaruri görerek” soruştuma sürecince öğrencilerin üniversite kampus ve binalarına girişlerini yasakladı. Son sınıfta olan öğrencilerin ise yasakların ardından mezuniyetleri ise sıkıntıya girdi. Öğrencilerin bu mağduriyeti ise sosyal medyada“#ErciyesÜniversitesindeEğitimHakkıEngelleniyor” başlığı altında gündem yarattı.

HDP eylemine ‘terör’ soruşturması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı bir iddianamede “PKK-KCK terör örgütünün legal yapılanması olduğu bilinen HDP” ifadelerinin kullanılmasının ardından, Kayseri’de de HDP eylemine katılmak terör eylemi olarak sayıldı. HDP ile Uludere’de öldürülen insanlar için protesto eylemine katılan üniversite öğrenciler, önce mahkeme sonra da üniversite yönetimi ile karşı karşıya geldi.

Öğrencilerin katıldığı basın açıklamasına ilişkin soruşturma, Kayseri’deki operasyonlarla birleştirilince öğrenciler “terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla karşılaştı. Eyleme katılan öğrenciler, 27 şubat’ta açılan davada, mahkeme attıkları sloganlar sebebiyle 10 aylık hapis cezasına çarptırılırken, mahkemenin “hükmün açıklanması geri bırakılması” kararıyla, 5 yıl içinde benzer suçlar işlememeleri koşuluyla cezaları ertelendi.

Mahkemeden önce üniversite

21 öğrenci hakkında, Erciyes Üniversitesi’ne ilişkin hiçbir ibare taşımamalarına karşın, mahkemeden önce üniversite yönetimi tarafından soruşturma açıldı. 5 Şubat’ta başlatılan soruşturmanın ardından öğrencilerin üniversiteye girişleri yasaklandı. Kendilerine herhangi bir bildirimde bulunulmadığı için kampus girişinde haklarındaki kararı güvenlik personelinden öğrenen öğrencilerin, üniversite yönetimi ile görüşme çabaları ise sonuçsuz kaldı. (Haber: Berat Saymadi)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler