Er Özçalımlı’ya ne oldu? 3’üncü kattan mı düştü, kalp krizi mi geçirdi, öldürüldü mü?

Yetkililerin aileye birbiriyle çelişen açıklamalar yapması, AA’nın su içerken ölen askeri bile “şehit” haberi olarak verirken Özçalımlı’nın ölüm haberini “hayatını kaybeden asker” olarak servis etmesi, otopsi raporunun henüz açıklanmamış olması, Osman Özçalımlı’nın ölümünün üstündeki sis perdesinin aralanmasına olanak vermiyor.

Er Özçalımlı’ya ne oldu? 3’üncü kattan mı düştü, kalp krizi mi geçirdi, öldürüldü mü?

SiyasiHaber

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ile HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde şüpheli biçimde hayatını kaybeden er Osman Özçalımlı hakkında  Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi AKAR cevaplaması istemiyle soru önergesi verdiler.

İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde kısa dönem askerlik yaparken şüpheli biçimde hayatını kaybeden kısa dönem er Osman Özçalımlı’nın ölümünün üzerindeki sis perdesinin aralanması için iki HDP milletvekili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın cevaplaması istemiyle Meclis’te soru önergesi verdi.

 

Ölüm nedeni bir muamma

Babasıyla yaptığı telefon görüşmesinde “baba beni sıkıştırıyorlar, bana vatan haini diyorlar” demesinin ardından sabah ölü bulunan Jandarma kısa dönem er Osman Özçalımlı’nın ölüm nedeni Anadolu Ajansı’nın haberine göre “yüksekten düşme sonucu hayatını kaybetme.” Ölümünün ardından ailesine bildirilen neden ise kalp krizi sonucu ölüm.

Sabah oğullarının ölüm haberini alıp cenaze yerini öğrenmek isteyen aile kaymakamlığa gidiyor. Kaymakam aileye, ‘Oğlunuz kalp krizi geçirmemiş de olabilir. Başka yollardan ölmüş de olabilir” açıklaması yapıyor. Kars merkeze gelen bir Yarbay ise aileye, “Oğlunuzun kaldığı koğuş 3’üncü katta ve cenazeyi sabah 05:00’te görmüşler ve düşmüş olabilir. Başını bir yere çarpmış olabilir” diyor.

Ailenin açıkladığı bir diğer ayrıntı da şöyle:  İzmir’de çevre illerde bulunan akrabaları cenazenin olduğu Adli Tıp Kurumu morguna gittiklerinde kendilerine Osman Özçalımlı’nın 3’üncü kattan düşüp öldüğü söyleniyor.

Öte yandan daha sonra köye gelen Kaymakam “taşkınlık çıkmasın diye kalp krizi geçirdi dedik.” açıklamasını yapıyor.

Baba Özçalımlı bir gece önce oğluyla yaptığı telefon görüşmesinin ardından kendi olanaklarıyla cezaevini aramış ve Abdullah adlı Uzman Çavuş’la görüşmüş. Uzman çavuş babaya “siz merak etmeyin” cevabını veriyor. Baba ölüm haberini aldıktan sonra Abdullah adlı uzman çavuşu tekrar arıyor. Uzman çavuş baba Özçalımlı’ya ‘Oğlun bayılmış hastaneye götürmüşler’ cevabını veriyor. Babanın “Hangi hastaneye” sorusuna uzman çavuşun cevabı ise  “bilmiyorum” oluyor.

Yetkililerin aileye birbiriyle çelişen açıklamalar yapması, AA’nın su içerken ölen askeri bile “şehit” haberi olarak verirken Özçalımlı’nın ölüm haberini “hayatını kaybeden asker” olarak servis etmesi, otopsi raporunun henüz açıklanmamış olması, Osman Özçalımlı’nın ölümünün üstündeki sis perdesinin aralanmasına olanak vermiyor.

Ne oldu Özçalımlı’ya? 3’üncü kattan mı düştü, kalp krizi mi geçirdi, öldürüldü mü? Gerçek en kısa zamanda açığa çıkarılmayı bekliyor.

züleyha

 Züleyha Gülüm: “Osman Özçalımlı’nın gerçek ölüm nedeni neden saklanmaktadır?”

“Milli Savunma Bakanlığı’nın verilerine göre 2002–2013 yılları arasında 1035 asker intihar etmiştir. Ancak kamuoyunda bu intiharların büyük bir kısmının şüpheli ölüm olduğuna inanılmaktadır. Buna rağmen çoğu kez söz konusu ölümlere ilişkin gerçekler iktidar tarafından açığa çıkarılmamakta, sorumlu kişiler cezalandırılmamakta ve şüpheli ölümlerin üstü kapatılmaktadır.” denilen Züleyha Gülüm’ün soru önergesinde Hulusi Akar’ın cevaplaması istemiyle şu soruyor soruluyor:

  1. İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde Jandarma Er Osman Özçalımlı’nın ölüm nedeni nedir? Ölüm nedenine ilişkin Adli Tıp Kurumu’nun raporu çıkmış mıdır? Çıkmadıysa ailesine ölüm nedeni olarak neden kalp krizi denilmiştir? Osman Özçalımlı’nın gerçek ölüm nedeni neden saklanmaktadır?
  2. Er Osman Özçalımlı’nın ölümü ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa soruşturma hangi aşamadadır? Özçalımlı’nın ölümüne ilişkin ifadesine başvurulan kaç kişi vardır? Bunlar kimlerdir?
  3. Er Osman Özçalımlı’nın babasıyla yaptığı telefon görüşmesinde kendisine baskı kurulduğunu ve tehdit edildiğini ifade etmiştir. Osman Özçalımlı’ı ölümle tehdit edenler tespit edilmiş midir? Bu kişilerin Özçalımlı’nın ölümüyle bağlantıları araştırılmış mıdır?
  4. Şüpheli asker ölümlerinin çoğunun Kürtlerden ve Alevilerden oluşması tesadüf müdür? Askerde etnik ve inançsal ayrımcılık ve hak ihlali uygulamalarına dair bakanlığınız tarafından bir kayıt tutulmakta mıdır? Bu tür ayrımcı uygulamalara karşı bir tedbiriniz var mıdır?
  5. 2002 yılından bu yana şüpheli asker intiharları veya şüpheli kazalar sonucunda yaşamını yitiren askerlerle ilgili kaç soruşturma ve kovuşturma yapılmıştır? Söz konusu ölümlere ilişkin sorumluluğu nedeniyle ceza verilen veya görevden alınan kişi sayısı kaçtır?
  6. 2002 yılından bu yana kışlalarda yaşamını yitiren asker sayısı kaçtır? Bunlardan kaçının ölüm nedeni kayıtlara “intihar” olarak geçirilmiştir?

sarasaç

Murat Sarısaç: Özçalımlı’nın kesin ölüm sebebi nedir?

HDP Van milletvekili Murat Sarısaç ise yine Hulusi Akar’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde şunları ifade etti:

“Şüpheli asker intiharları ve hak ihlalleri, “zorunlu askerlik” sırasında sıklıkla kamuoyuna yansımaktadır. Özellikle nefret suçları ve cezaları konusunda ciddi adımların atılmaması, beraberinde ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Buna bağlı olarak son üç ayda Hakkari, Diyarbakır ve Van illerinde şüpheli asker intiharları ve ölümleri basında yer almıştır. Bunun son örneği ise İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde Kars-Digor nüfusuna kayıtlı Jandarma Er Osman Özçalımlı’nın ölümüdür. 1 Ağustos 2020 tarihinde basına yansıdığı üzere; Osman Özçalımlı, son telefon görüşmesinde ailesine; kendisinin tehdit edildiğini ve kendisine “vatan haini” denildiğini ifade etmiş ve bir gün sonra da ölü bulunmuştur. Her ne kadar ölüm nedeni ilk başta “kalp krizi” olarak gösterilmişse de sonrasında birbiriyle çelişen açıklamalar yapılmıştır.”

Sarısaç’ın cevaplanması istemiyle verdiği önergedeki sorular ise şunlar:

1 - İzmir’de askerliğini yaptığı sırada “Kalp krizi” geçirerek yaşamını yitirdiği belirtilen Kars – Digor doğumlu Osman Özçalımlı hakkında Bakanlığınızda hangi bilgiler bulunmaktadır?

2 - Jandarma Er Osman Özçalımlı’nın şüpheli şekilde yaşamını yitirmesi hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa şu an hangi aşamadadır? Başlatılmadıysa bunun sebebi nedir?

3 - Jandarma Er Osman Özçalımlı’nın ölüm nedeniyle ilgili birbiriyle çelişen iddialar araştırılmış mıdır? Özçalımlı’nın kesin ölüm sebebi nedir?

4 - Jandarma Er Osman Özçalımlı’nın askerliği sırasında herhangi bir psikolojik şiddete maruz kalması, başkaları tarafından tehdit edilmesi vb. bir durum söz konusu olmuş mudur?

5 - Jandarma Er Osman Özçalımlı’yı olaydan bir gün önce ölümle tehdit edenler kimlerdir? Bu kişi veya kişilerin tespit edilmesi amacıyla soruşturma başlatılmış mıdır?

6 - Jandarma Er Osman Özçalımlı, kendisine “vatan haini” denilerek ölümle tehdit edilmesine rağmen neden herhangi bir önlem alınmamıştır?

7 - Zorunlu askerlik sırasında şüpheli bir şekilde ölen askerlerin büyük bir çoğunluğunun Kürt, Ermeni, Alevi ve muhalif kimseler olmasının sebebi nedir? Askerde de bu kesimlerin siyasi, etnik ve inançsal ayrımcılık ve hak ihlali uygulamalarına uğramaması için aldığınız tedbirler nelerdir?

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler