EMO: Her üç mühendisten biri işsiz

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Genel Merkez Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen açıklamada işsizliğe vurgu yapıldı. Açıklamayı EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek yaptı. İpek, her üç mühendisten birinin işsiz olduğunu söyledi.

EMO: Her üç mühendisten biri işsiz

 

SiyasiHaber - Berkay VAROL

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) elektrik, elektronik, kontrol, otomasyon, telekomünikasyon ve biyomedikal mühendisi 5 bine yakın üyesinin katılımıyla gerçekleştirdiği “Krizin EMO Üyesi Mühendislerin Yaşamına Etkileri” konulu anketin sonuçlarını paylaşıldı.

EMO Genel Merkez Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen basın açıklamasında mühendislerin işsizlik oranları paylaşıldı. Basın açıklamasını EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek gerçekleştirdi. İpek, 5 bin mühendisle bir anket gerçekleştirildiğini, bu anket sonuçları üzerinden elde edilen veriler doğrultusunda işsiz mühendislerin, işsizlikle ve artan yoksullaşma ile baş etmeye çalıştıklarını; kendisinin ve ailesinin geçimini sağlamakta güçlük çektiklerini belirttiler.

 

Zr6Upo

Ankete katılan işsiz mühendislerin, “İş aramak dışında aktivitem kalmadı”, “Para harcamamak için evden dışarı çıkmıyorum”, “Sosyal hayatım bitti”, “Hiçbir şey yapamıyorum”, “Hiç arkadaşım kalmadı”, “Ruhsal dengem bozuldu, özel hayatımda problemler yaşıyorum”, “Dışarıya çıkamıyorum”, “Kaygılarım arttı” şeklinde cevaplar verdikleri bilgileri paylaşıldı.

İpek, üniversitelerden her yıl binlerce mühendisin mezun olduğunu ve genç işsiz mühendis oranının yüzde 31.2, işsiz kadın mühendislerinin oranının ise yüzde 42.2 olduğunu ifade etti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler