Emniyet mahkeme kararını tanımadı!

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), mahkemenin ''Bekçilerin kimlik sorma ve kaba üst arama yetkisi yoktur'' kararını tanımadı.

Emniyet mahkeme kararını tanımadı!

İzmir 35’inci Asliye Mahkemesi, bir darp davasının kararında, bekçilerin kimlik sorma ve kaba üst araması yetkisi olmadığını kaydetmişti.

Emniyet, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Vazifeleri İle İlgili Olarak Riayet Etmeleri Gereken Hususları Gösterir Yönetmeliğin 16’nci maddesindeki ‘Bekçiler bölgeleri içinde dolaşan şüpheli şahısları takip eder ve hüviyetlerini araştırırlar’ hükmüne göre Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin kişilere kimlik sorma yetkileri mevcuttur.”

Avukat Özgür Urfa, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün mahkeme kararına karşı yaptığı açıklamayı ve mahkemenin “bekçi kimlik soramaz” kararının hukuktaki yerini değerlendirdi.

Hukuka ayrıkı işlem yapan bekçilerin ve onlara bu uygulamayı yaptıran emniyetin işlemlerinin suç olduğunu belirten Av. Özgür Urfa’nın açıklamaları şöyle:

“Emniyet adeta mahkeme kararını tanımadığını ilan ediyor”

“Bekçilerin GBT yapamayacağına ilişkin mahkeme kararı açık ve nettir. Emniyet ise yaptığı açıklamayla adeta mahkeme kararını tanımadığını ilan etmektedir.

Mahkeme kararında da yazıldığı gibi bekçileri kanunda yer almayan bir yetkinin verilmesi söz konusu olamaz.

Bekçilerin kanunda sıralanan yetkileri dışında kalan GBT yapma işlemleri hukuka aykırı olduğu gibi bekçilere bunu yapmalarını sağlayan cihazları veren, kişisel bilgilere erişim hakkı sağlayan emniyetin bu işlemleri de açıkça kanunsuz ve hatta suç niteliğindedir.”

Etiketler: EGM, Emniyet, Bekçiler, Kimlik, yetki

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler