Emniyet Bursa'daki canlı bomba saldırısını biliyor muydu?

10 Ekim Katliamı’nda polisler hakkında yürütülen ön inceleme raporunda yer alan bir ihbara göre, Şanlıurfa’da Sultan Tuncer ve Ömer Kalkan isimli iki kişinin IŞİD adına intihar eylemi gerçekleştirebileceği belirtiliyor. Bursa’daki canlı bombanın isminin Sultan olması, akıllara 'yine mi ihmal' sorusunu getiriyor

Emniyet Bursa'daki canlı bomba saldırısını biliyor muydu?

Bursa’da dün (27 Nisan) Ulu Cami yakınlarındaki intihar saldırısını gerçekleştiren kadının adının Sultan olması ihtimali konuşulurken, Emniyet’in 25.09.2015 ve 26.09.2015 tarihli yazılarında Bursa’daki canlı bombanın adına rastlanıyor olması akıllara ‘yine mi ihmal’ sorusunu getirdi.

10 Ekim Katliamı’nda polisler hakkında yürütülen ön inceleme raporunda yer alan bir ihbar dikkat çekti. İhbara göre, Şanlıurfa’da Sultan Tuncer ve Ömer Kalkan isimli iki kişinin IŞİD adına intihar eylemi gerçekleştirebileceği belirtiliyor.

BirGün'ün haberine göre, raporda yer alan isimlerle, Bursa’daki canlı bombanın aynı kişiler olması halinde Emniyet,  'olası canlı bomba' hakkında kapsamlı bir istihbaratı olmasına rağmen, yine önlem almamış olacak.

Ön inceleme raporunda yer alan ihbarlardan biri 26.09.2015 tarihini taşıyor ve ihbara göre Sultan Tuncer ve Ömer Kalkan isimli şahısların IŞİD adına intihar saldırısı gerçekleştirebileceği belirtiliyor.

İhbarda bu kişilerin Şanlıurfa veya civarında bulunduğu da ifade ediliyor. 25.09.2015 tarihindeki bir diğer ihbarda da Tuncer’in Kalkan’dan yardım aldığı ve sonrasında Kalkan’ın Adana’ya gittiği ifade ediliyor. Ayrıca 25.09.2015 tarihli yazının Bursa’ya da gönderilmesi isteniyor.

Emniyetin 30 ille birlikte Bursa'ya da dağıtılması istediği 25.09.2015 tarihli yazısında da özetle şu ifadeler kullanılıyor:

“Şanlıurfa'da ikamet eden Şanlıurfa nüfusuna kayıtlı Sultan T. ve Eskişehir'de ikamet eden Mardin nüfusuna kayıtlı Ömer K.isimli şahısların DEAŞ terör örgütü adına canlı bomba eylemi düzenleyebilecekleri, Ömer K.'nin 21 Eylül 2015'te Urfa'ya gittiği ve Sultan T. ile buluşmuş olabileceği, akabinde Adana'ya gittiği hususlarının intikal ettiği bildirilmiştir."

Bursa’daki intihar saldırısını gerçekleştiren kadının kimliğine dair henüz bilgiler ortaya çıkmazken Şanlıurfa’dan gelmiş olması ve otobüs biletini Sultan ismiyle alması akıllara bu ihbarı getirdi. Emniyetin 10 Ekim Katliamı’na göz yummuş olması ve haklarında onlarca ihbar olan canlı bombaya dair bir önlem almaması da bu iddiaları güçlendirdi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler