Emsal Atakan: ‘Katillere Katil denmez mi? Ben de katile katil dedim.’

Gezi eylemleri döneminde oğlu Ahmet Atakan’ın polis kurşunuyla öldürülmesiyle ilgili henüz dava bile açılmamışken, anne Emsal Atakan bugün yine polis kurşunuyla öldürülen Dilek Doğan’ın ‘katiline katil’ dediği için hakim karşısına çıktı. Duruşma 26 Mart’a ertelendi.

Emsal Atakan: ‘Katillere Katil denmez mi? Ben de katile katil dedim.’

 

SiyasiHaber

Gezi eylemleri döneminde Hatay’ın Armutlu Mahallesi’nde ODTÜ’ye destek eylemleri sırasında polis kurşunuyla yaşamını yitiren Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan, sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında açılan davada bugün hakim karşısına çıktı. Emsal Atakan’ın polis kurşunuyla öldürülen Dilek Doğan’la ilgili sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında “Devletin askeri veya Emniyet teşkilatını alenen aşağılama” suçlamasıyla açılan davanın bugün görülen duruşması 26 Mart 2020’ye ertelendi.

 

Gezi cezalandırılmak isteniyor

Gezi eylemleri sırasında yaralananların ve ölenlerin sorumluları yargılamalardan kaçırılırken, bir yandan Gezi davasında müebbet hapis cezaları verilmek isteniyor. Diğer yandan Gezi’de hayatını kaybedenlerin davalarında adeta hayatını kaybedenler suçlanıyor. Ahmet Atakan’ın polis kurşunuyla öldürülmesiyle ilgili, aradan 7 yılı aşkın zaman geçmesine rağmen henüz doğru düzgün bir soruşturma bile yapılmadı. Yine Ahmet Atakan’ın cenaze töreninin ardından yapılan yürüyüşe katıldığı gerekçesiyle HDP Adana Milletveki Tülay Hatimoğulları’nın dokunulmazlığının kaldırılması için hakkında fezleke hazırlandı.  Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüne sebep olan –ölümcül tekmeyi atan- polis ‘ayağı incindiği için’ mağdur kabul edildi. Berkin Elvan davasında Berkin kendini koruyamadığı gerekçe gösterilerek kusurlu sayıldı. Ethem Sarısülük’ü öldüren polise ceza verilmedi. Kısacası tarafsızlığını yitirmiş yargı eliyle Gezi’den intikam alınıyor.

Bugün görülen duruşmaya, Emsal Atakan ile avukatlar Hatice Can ve Gürkan Korkmaz’ın yanı sıra yine Gezi eylemleri sırasında Eskişehir’de katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, babası Şahap Korkmaz ile HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Halkevleri, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Eğitim-Sen, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve çeşitli demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldı.

 

Emsal Atakan: “Oğlumun davası açılmazken, ‘katile katil’ dediğim için yargılanıyorum”

Duruşma sonrası gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Emsal Atakan, “7 yılı aşkın bir zamandır oğlum Ahmet Atakan için adalet talep ederken, oğlumun davasını dahi açmazlarken benim hakkımda dava açılıyor. Sırf katillere katil dediğim için. Bütün Türkiye’nin gözü önünde Dilek Doğan’ın evinde nasıl katledildiğini herkes gördü. Katile katil denilmez mi? Benim kolluk güçlerine veya askeriyeye herhangi bir kastım yoktur. Ben, sadece katillere katil diyorum ve katillere katil denilir. Katiller hesap verecek, bizler değil. Bizler katledilen çocuklarımız için adalet talep ediyoruz” dedi.

 

 

Av. Hatice Can: “Adalet arayışımızdan vazgeçmeyeceğiz”

Emsal Atakan’ın avukatı Hatice Can’da yaptığı konuşmada, “Emsal Atakan’ın emniyet güçlerini aşağılama iddiasıyla yargılandığı bir dava için Antakya Adliyesi’ndeyiz. Düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken bir paylaşımla ilgili sanık olarak yargılanmaktadır. Ne yazık ki bir takım vakaların konusu, sanığı emniyet güçleri olduğu zaman, girdiğimiz davalar cezasızlıkla mücadeleye dönüşür. Kendilerinin yaptıkları eylemler demokratik zeminde, sosyal medyada eleştirildiği zaman ise eleştirenler ne yazık ki sanık olarak adliyelerde yargılanıyor. Emsal Atakan durumunu biliyorsunuz. Oğlu katledilmiş, henüz davası açılmamış bir ana. Hala içi yanıyor. Yanımızda Emel anne de var. Antakya, Gezi döneminde üç tane gencini toprağa vermişti. Emel anne o analardan. Biz bir yönüyle cezasızlıkla mücadele ediyoruz. O yargılamalarda sanıkların cezalandırılmaları için. Diğer yönüyle de düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kalması gerektiğini düşündüğümüz iddialarla sanık olarak çıktığımız davalarda ise düşünce ve ifade özgürlüğünü savunuyoruz. Biz adalet arayışımızdan vazgeçmeyeceğiz. Anayasa ve uluslararası sözleşmeler uyarınca düşünce ve ifade özgürlüğünün sonuna kadar yaşama geçmesi için mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

 

 

HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları: “Burada yargılanan Gezi’nin yarattığı ruhtur”

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’da duruşma sonrası yaptığı açıklamada, “Bugün Emsal Atakan’ın yargılandığı bir duruşmaya katıldık. Esasen burada yargılanan Emsal Atakan değil, burada yargılanan düşünce özgürlüğüdür, burada yargılanan Gezi’nin yarattığı ruhtur, burada yargılanmak istenen Gezi’nin ta kendisidir. Ahmet Atakan için hala bir soruşturma dahi başlatılmadı. Onlar yargılanmazken, Dilek Doğan’ı katledenler için katil diyen Ahmet Atakan’ın annesi burada yargılanıyor. Ve bizlerde bu konuda bütün gezi şehirleri ailelerinin mücadelelerinin sonuna kadar yanında olacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Silivri’de görülen Gezi Davası’nda da Gezi yargılanmaya çalışılıyor. Ve müebbetle yargılanmaya çalışılıyor. Bunu hiçbir vicdan asla kabul etmez. Bugün bütün dünyanın anneleri, şu vicdana elbette sahiptir ve derler ki; kendi çocuklarımız kim olduğu fark etmeksizin hiç kimse tarafından katledilmez. Çocuklarımızın yaşam hakkını savunmaktan daha onurlu bir mücadelemiz yoktur. Bugün Emsal anamız bu mücadeleyi yürütüyor. Kendi oğlunun katillerinin bulunması için bir mücadele veriyor. Bizler de Emsal Atakan yargılanamaz diyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler