Emekli general Hurşit Tolon 'FETÖ operasyonu' gerekçesiyle dolandırıldı

Emekli general Hurşit Tolon'un da aralarında bulunduğu 8 kişi ''FETÖ operasyonu'' gerekçesiyle kendisini hakim ve savcı olarak tanıtan kişiler tarafından dolandırıldı. Tolon'un dolandırıcılara 12 bin 620 dolar verdiği belirtildi.

Emekli general Hurşit Tolon 'FETÖ operasyonu' gerekçesiyle dolandırıldı

Emekli general, eski 1. Ordu Komutanı, Ergenekon sanığı Hurşit Tolon FETÖ operasyonu gerekçesiyle telefonda kendisini hakim ve savcı olarak tanıtan kişiler tarafından dolandırıldı. Emekli Orgeneral Tolon'un dolandırıcılara 12 bin 620 dolar verdiği belirtildi.

Ankara'da telefonla aradıkları kişilere kendilerini hakim savcı olarak tanıtan kişiler, isimlerinin FETÖ operasyonunda geçtiğini belirterek aralarında emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un da bulunduğu 8 kişiyi 400 bin lira dolayında dolandırdı. İhbar üzerine çalışma başlatan Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, olayla ilgili 3 kişiyi gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden Suriye uyruklu Hishan Al J. Ve Tuncay Ç. çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu.

FETÖ operasyonu gerekçesiyle dolandırdılar

Kendilerini polis, savcı ve hakim olarak tanıtan dolandırıcılar, FETÖ üyelerinin Tolon'un ev telefonuna bağlı internet hattı üzerinden görüşme yaptığını, bankadaki parasının da ABD'deki bir bankaya gönderilmeye çalışıldığını söylediler.

Tolon'u ikna eden dolandırıcılar, parmak izi alınması için paraları teslim etmesi gerektiğini söyleyerek Tolon ile buluştular. Tolon yanında getirdiği 12 620 bin doları dolandırıcılara teslim etti.

Daha sonra dolandırıldığını anlayan eski 1. Ordu Komutanı avukatı aracılığı ile polise başvurdu.

Hurşit Tolon kimdir?

1962 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1965 yılında da Piyade Okulu'ndan mezun oldu. 1978 yılında Kara Harp Akademisi'ni bitirdi. Tuğgeneral  rütbesine 1989 yılında terfi etti. Bu rütbede Genelkurmay Genel Sekreterliği ve 28. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu. Tümgeneral rütbesine ise 1993 yılında terfi etti. Bu rütbede Genelkurmay Genel Sekreterliği, Jandarma Asayiş Komutan Yardımcılığı ve 7. Kolordu Komutan Yardımcılığı görevlerini yürüttü, 1997 yılında korgeneralrütbesine terfi etti. Bu rütbede 15. Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay Lojistik Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2001 yılında Orgeneral rütbesine terfi etti ve Ege Ordusu Komutanlığı'na atandı. 30 Ağustos 2004 tarihinde 1. Ordu Komutanlığı'na atandı. 2006 yılında emekli oldu.

Ergenekon soruşturması

Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan operasyon ile 6 Temmuz 2008 günü Ankara'da Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri tarafından gözaltına alınıp tutuklandı.

Hurşit Tolon, 6 Şubat 2009 tarihinde 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından delil yetersizliği sebebiyle tahliye edildi.

Ancak soruşturmayı yürüten Savcılar Tolon'un delil yetersizliğinden tahliyesine itiraz etti. Tolon yapılan itiraz sonucu tekrar tutuklandı.  Böylece Hurşit Tolon 6 Şubat 2009 tarihinde tahliye edilmesinden 2 yıl sonra dava ile ilgili olarak 2. defa tutuklanmış oldu.

5 Ağustos 2013'te ise İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Ergenekon Davası'nın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı 21 Nisan 2016 tarihinde bozdu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler