Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri: Fabrikada grev, sokakta dayanışma kazanacak!

MESS ile yapılan toplu iş sözleşmesi sürecinden sonuç çıkmayınca Birleşik Metal-İş Sendikası, 5 Şubat’ta greve çıkacağını duyurmuştu. Bugün Kadıköy İskelesi’nde Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, "Metalde grev kazanacak! Yaşasın sınıf dayanışması!" şiarı ile bir basın açıklaması gerçekleştirerek metal işçilerine destek verdi.

Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri: Fabrikada grev, sokakta dayanışma kazanacak!

SiyasiHaber

Geçtiğimiz günlerde Türk Metal Sendikası ile işveren sendikası MESS’in uzlaşmaya varmasının ardından, MESS Birleşik Metal İş Sendikası’yla görüşerek yeni bir teklif sunmuştu. Birleşik Metal İş Merkez Temsilciler Kurulu gerçekleştirdiği toplantıda, MESS’in sunduğu yüzde 17’lik zam teklifini kabul etmeyerek,  5 Şubat’ta greve başlama kararı almıştı.

Bugün Kadıköy İskelesi’nde Emek, Barış, Demokrasi Güçleri 16.30’da "Metalde grev kazanacak! Yaşasın sınıf dayanışması!" şiarı ile kitlesel bir basın açıklaması düzenleyerek metal işçilerine destek verdi.

İstanbul Emek, Barış, Demokrasi Güçleri’nden Kanber Saygılı tarafından okunan basın açıklamasında, "DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye işçiler patronların bütün dayatmalarına karşı grev iradesini ortaya koydu. Greve çıkmak, üretimden gelen gücünü kullanmak işçilerin en temel hakkı ve en güçlü savunma aracıdır. 5 Şubat’ta başlayacak, 41 fabrikada 11 bin işçiyi kapsayacak bu grev 130 bin metal işçisini ve ardından bir çığ gibi bütün sanayi işçilerini, işçi sınıfının bütününü etkileyecektir. Bizler; İstanbul Emek Barış Demokrasi Güçleri çatısı altında toplanan sendikalar, meslek örgütleri, emekten yana siyasi partiler, demekler, örgütler olarak Birleşik Metal-iş Sendikası’na üye işçilerin aldığı grev kararını yürekten destekliyor ve bütün işçileri, emeğiyle geçinen herkesi metal işçilerinin grevine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Düşük ücret politikalarına, grev yasaklarına karşı fabrika önlerinde, sokaklarda meydanlarda metal işçilerinin yanında olacağız. Fabrikada grev, sokakta dayanışma kazanacak! Yaşasın sınıf dayanışması!” ifadeleri kullanıldı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler