Elon Musk: 'Yapay Zeka Kuzey Kore'den daha tehlikeli'

Son dönemdeki Kuzey Kore füze krizine gönderme yapan Musk, Twitter üzerinden verdiği mesajda "Yapay zeka güvenliğinden korkuyorsanız, korkmaya devam etmelisiniz. Çünkü Kuzey Kore'den daha riskli" dedi

Elon Musk: 'Yapay Zeka Kuzey Kore'den daha tehlikeli'

Must mesajında “sonuçta makinalar kazanacak” yazan bir de fotoğraf paylaştı.

Musk ardından paylaştığı ikinci mesajında da “Kimse kontrol edilmeyi sevmez. Ancak topluma tehlike oluşturabilecek otomobiller, uçaklar, ilaçlar ve gıdalar regüle edilmiş durumda. Yapay zeka da öyle olmalı" ifadelerini kullandı.

Elon Musk’ın yapay zekanın olası tehdidi konusundaki mesajlarına yine Twitter üzerinden cevap geldi. Standford Üniversitesi Öğretim Üyesi Reza Zadeh Musk’a "Yapay zeka tek başına insanlığın geleceğine tehdit oluşturmaz. Yapay zekayla birleştirilmiş silahlar belki. O nedenle, silahlar kontrol edilmeli yapay zeka değil" yanıtını verdi.

Musk’ın buna karşılık cevabı "Yapay zekayı tehlike olarak görmenin önündeki en büyük engel, yapamadıkları şeyleri yapacak birinin olmamasına kendini ikna etmiş kişiler." oldu.

Elon Musk bu açıklamalarını go veya satranç gibi oyunlardan daha karmaşık olduğunu söyldiği Dota 2 oyununda, dünyanın en iyi oyunculardan birinin ilk kez yapay zeka oyun robotu tarafından yenilmesi sonrasında yaptı. Musk Aralık 2015'te, Y Combinator Başkanı Sam Altman ile 1 milyar dolarlık ortak sermayeli kâr amacı gütmeyen yapay zeka araştırma kuruluşu OpenAI'yi kurmuştu. 

(Artı Gerçek)
 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler