Elektrikte yeni tarife dar gelirliyi vuracak

Elektrik fiyatlarında, konutlarda 1 Ekim’den itibaren kademeli fiyatlandırmaya geçilecek. Amacı ‘dar gelirli aileleri korumak’ olarak açıklanan düzenlemeye göre, aylık belli bir tüketime kadar tarifeler düşük tutulacak. Dar gelirli kalabalık aileler, kişi başına daha yüksek fatura ödemek zorunda kalacak.

Elektrikte yeni tarife dar gelirliyi vuracak

Cumhuriyet’in haberine göre, henüz resmi açıklama gelmese de bu sınırın hane başına aylık 150-160 kilovatsaat olacağı ifade ediliyor. Bu tüketimi aşanlar daha yüksek fiyattan elektrik tüketecek.

TL’deki değer kaybı ve petrol fiyatlarındaki artış nedeniyle doğalgazda ve elektrikte maliyetlerin yükseldiği, Eylül ve Ekim aylarında gelmesi beklenen zamlardan dar gelirlilerin yeni model sayesinde daha az etkileneceği öne sürülüyor. Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, “Türkiye’de ortalama hane halkı büyüklüğü 3,8 kişiyken dar gelirli ailelerde hane halkı büyüklüğü daha yüksek. Bu nedenle kademelendirme sadece hanebaşı tüketim miktarına göre olursa amacına ulaşmaz, hatta kaş yaparken göz çıkarma tehlikesi var. İki kişilik bir hane ile altı kişilik bir hane aynı kademelendirmeye tabi olursa altı kişilik hanede kişibaşı ucuz kota iki kişilik ailenin üçte biri seviyesinde olur ve altı kişilik aile bu düzenlemeden yarardan çok zarar görür” diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler