Elektriğe zam geldikçe, dağıtım şirketlerinin kâr oranı katlanıyor

Elektrik fiyatlarındaki artışın Elektrik Üretim A.Ş.’den kaynaklanmadığını belirten Politeknik, zamların halka olumsuz yansırken dağıtım şirketlerinin sadece elektrik bedelinden elde ettiği kâr oranı yüzde 13’ten yüzde 77’ye fırladığına dikkat çekti.

Elektriğe zam geldikçe, dağıtım şirketlerinin kâr oranı katlanıyor

2018 yılında elektriğe yapılan zamlarla birlikte faturalara yansıyan fiyat artışı yüzde 45 oranına ulaştı. 1 Ekim itibarıyla hanelerin elektrik fiyatına yapılan yüzde 9 zam ile birlikte elektrik bedeli 30,2731 krş/Kwh’ten 34,53’e krş/Kwh yükseldi. Böylece ortalama bir ailenin aylık elektrik ve doğalgaz faturası 273 TL’ye ulaştı.

Elektrik fiyatlarındaki artışın Elektrik Üretim A.Ş.’den kaynaklanmadığını belirten Politeknik, zamların halka olumsuz yansırken dağıtım şirketlerinin kâr oranlarının katladığına dikkat çekti.

Faturalarımız şirketlerin kârı artsın diye kabarıyor

Politeknik, Elektrik Üretim A.Ş.’nin (EÜAŞ) dağıtım şirketlerine verdiği elektrik bedelinde 1 yılda toplam 0,41 krş/Kwh (19,12krş/Kwh’ten 19,52 krş/Kwh’e) artış olmasına rağmen elektrik dağıtım şirketlerinin halka verdiği elektrik fiyatı 12,9 krş/Kwh arttığını vurguladı. Dağıtım şirketlerinin zamları ile birlikte elektrik bedeli 21,61 krş/Kwh’ten 34,53 krş/Kwh’e yükseldi. Böylece sadece elektrik bedelinden elde edilen kâr oranı yüzde 13’ten yüzde 77’ye fırladı.

EÜAŞ’tan 19,53 krş/Kwh’e alınan elektrik, dağıtım şirketlerinin astronomik karları, vergi ve fonlar dahil edildiğinde faturalara 59,723 krş/Kwh olarak yansıyor. Şirketlerin elektrik faturaları üzerindeki kârlılığı her zamla birlikte daha da artıyor.

Etiketler: elektrik, Zam

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler