Elazığ depremi: Hayatını kaybedenlerin sayısı 35'e yükseldi!

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından hayatını kaybedenlerin sayısı 35'e yükseldi.

Elazığ depremi: Hayatını kaybedenlerin sayısı 35'e yükseldi!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktya, Pazar öğlen itibarıyla hayatını kaybedenlerin sayısının 35'e çıktığını aktardı.

AFAD depremde 1.607 kişinin yaralandığını ve depremin ardından 45 kişinin yıkılan binalardan kurtarıldığını duyurdu.

Son olarak Pazar öğlen saatlerinde Elazığ'ın Sürsürü ilçesinde üç kişinin enkazdan çıkarıldığı belirtiliyor. Çıkarılan kişilerin sağlık durumlarıyla ilgili henüz bir bilgi yok.

Ajanslar Mustafa Paşa'daki bir enkazdan da bir kişinin çıkarıldığını aktarıyor.

Elazığ ve Malatya'da 76 bina yıkıldı

AFAD Elazığ ve Malatya'da 76 binanın yıkıldığı, 645 binanın ağır hasarlı olduğunu, 12 binanın ise acil yıkılacak durumda olduğunu duyurdu.

Sosyal medya paylaşımlarından dolayı iki kişi gözaltına alındı

Gaziantep'te deprem hakkındaki sosyal medya paylaşımlarıyla halkı korku ve paniğe sevk edici paylaşımlarda bulundukları öne sürülen iki kişi gözaltına alındı.

Cumartesi akşamı Elazığ'ın Mustafapaşa Mahallesi'nde ekipler bir anne ve çocuğa ulaştı. 2,5 yaşındaki Yüsra Yıldız'ın enkazdan çıkarılarak hastaneye kaldırıldığı, sağlık durumunun ezilmeler dışında iyi olduğu, annenin de yaşam fonskiyonlarının yerinde olduğu açıklandı.

Yaşam Koridoru

Bölgede bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ekiplerin açılan yaşam koridoru sayesinde anneye ulaştığını ve serum takarak beslediğini, kurtarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Çocuğun annesinin, eşinin üzerine kapanması sayesinde hayatta kaldığı, eşinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Öte yandan 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede 10'dan fazla 4 büyüklüğünün üzerinde olmak üzere 400'den fazla artçı deprem yaşandı.

Depremde Elazığ'da 5, Malatya Doğanyol'da 25 bina tamamen yıkıldı. Bölge sakinlerinin büyük çoğunluğu geceyi AFAD ve Kızılay'ın dağıttığı çadırlarda ve spor salonlarında geçiriyor.

Hava sıcaklığı geceleri eksi 8

Bölgede hava sıcaklığı gece saatlerinde eksi 8 derecelere kadar düşüyor.

AFAD'ın açıklamasında depremden sonra bölgeye 3 bin 699 arama-kurtarma personeli ve 554 araç sevk edildiği belirtilerek, profesyonel ekiplere destek vermek üzere 108 kişiden oluşan Sivil Toplum Kuruluşu ve gönüllü ekiplerin alanda çalıştığı kaydedildi.

Bu arada hasar tespit çalışmalarında, Malatya'da 100, Elazığ'da 110, çevre illerde ise 40 olmak üzere 250 teknik personelin görev yaptığı ve yapılan çalışmalar sonucu 81 ağır hasarlı, 53 az hasarlı ve 30 yıkık bina tespit edildidiği bildirildi.

Öte yandan AFAD,depremin ardından nakdi yardımda bulunmak isteyenler için yardım kampanyası başlattı.

AFAD SMS ve havale yoluyla para yardımı yapmak isteyenler için Twitter hesabından SMS ve hesap numaraları paylaştı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler