El Nusra, El Kaide ile bağını kopardı: 'Fetih El Şam Cephesi' adını aldığını duyurdu

Nusra Cephesi'nin lideri Colani ilk kez yüzünü saklamadan kamera karşısına geçti ve örgütün, Suriye devrimini kurtarmak için El Kaide ile bağını kopardığını açıkladı. Nusra Cephesi'nin yeni ismi "Şam Fethi Cephesi" oldu.

El Nusra, El Kaide ile bağını kopardı: 'Fetih El Şam Cephesi' adını aldığını duyurdu

Suriye'deki muhalif gruplardan Nusra Cephesi'nin lideri  Ebu Muhammed Culani, El Kaide'den ayrılarak Nusra Cehpesi'ni feshettiklerini,  bunun yerine yeni kurdukları ve herhangi bir yabancı örgütle bağlantısı olmayan  Fethu'ş Şam (Şam'ın Fethi) Cephesi adı altında mücadeleye devam edeceklerini  söyledi. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Culani, El-Cezire Arapça televizyonunda yayınlanan görüntüde,  uluslararası toplumunSuriyelilerin üzerindeki baskılarını azaltmak, özellikle de  ABD ve Rusya'nın Suriye halkını bombalamada kullandığı bahaneyi ortadan kaldırmak  için El Kaide'den ayrıldıklarını açıkladı. Culani, bunun yerine yeni kurdukları  ve yabancı örgütlerle herhangi bir bağlantısı olmayan Fethu'ş Şam Cephesi adı  altında mücadeleyi sürdüreceklerini dile getirdi.

El Kaide lideri Eymen Zevahiri'nin yardımcısı Ahmet Hasan Ebul Hayr'a  ait olduğu belirtilen ve bugün internette yayınlanan ses kaydında Ebul Hayr,  Nusra Cephesi'nin El Kaide'den ayrılmasına yeşil ışık yakmıştı. Ebul Hayr, Nusra  Cephesi üyelerine, Müslümanların ve Şam'daki cihadın yararına nasıl hareket  edilmesi gerekiyorsa o yönde hareket edilmesini tavsiye etmişti.

Nusra Cephesi, Irak'taki El Kaide mensuplarından Ebu Muhammed Culani  olarak bilinen Usame el-Absi el-Vahidi tarafından 2012'de Suriye'de kuruldu.  Başkent Şam'daki hava istihbarat binalarına yaptığı saldırılarla adını duyuran  örgüt, Taftanaz hava üssünü ele geçirmesinin ardından Suriyeli ve yabancı  savaşçıların en fazla katıldığı rejim karşıtı gruplardan biri haline geldi.Kısa  sürede Suriye'nin hemen her bölgesinde etkin hale gelen örgüt, DAEŞ lideri  Muhammed Bağdadi'nin kendine bağlılık bildirilmesi talebini reddederek El  Kaide'ye bağlılığını açıkladı. Bunun üzerine örgüt ABD'nin terör listesine girdi.

El Kaide ile yollarını ayıran DAEŞ'le güç mücadelesine giren Nusra  Cephesi'nin bünyesindeki yabancı savaşçıların önemli bir kısmı DAEŞ'e geçti.  2014'te yabancı savaşçı oranını yüzde on beşe indirip ana kadrolarını  Suriyelilerden oluşturmaya başlayan örgüt, faaliyetlerini Suriye topraklarıyla  sınırlı tutacağını açıkladı. Nusra Cephesi, Suriye'de Mart 2015'te en etkin  yedi muhalif grubun bir araya gelmesiyle oluşan Fetih Ordusu'nun kurucu  unsurlarından biri oldu.

Örgütün Fetih Ordusu'yla beraber İdlib ve Hama'da rejim güçlerini zor  durumda bırakan şiddetli saldırıları, Rusya'nın geçen eylül ayında Suriye'deki  savaşa dahil olmasının nedenlerinden biri olarak gösterilmişti. El Kaide lideri  Eymen Zevahiri, geçen mayıs ayında Nusra Cephesi'nin Suriye halkının talebi ve  İslami ilkelerini koruma şartıyla El Kaide'den ayrılabileceğini ifade etmişti. Bu  açıklamanın ardından örgütün El Kaide ile ilişkilerini koparıp koparmayacağı  tartışılmaya başlamıştı. El Kaide ve Nusra Cephesi, Birleşmiş Milletler  Güvenlik Konseyi'nin terör örgütleri listesinde yer alıyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler