'Gezi, mahkemeyi bile hukuka davet etti'

Gezi Davası’nın tüm sanıklar hakkındaki beraat kararı ile sonuçlanmasının ardından sanıklar, davayı izleyenler, siyasi partiler ve Milletvekilleri açıklamalarda bulundu.

'Gezi, mahkemeyi bile hukuka davet etti'

SiyasiHaber

Üç kişi için ağırlaştırılmış müebbet, diğerleri için de 20 yıla kadar hapis istenen Gezi davasının altıncı duruşması bugün Silivri Kapalı Hapishanesi kampüsü içerisinde bulunan mahkeme salonunda görüldü.

Mahkeme heyeti tüm sanıklar hakkında beraat kararı verdi. Mahkeme, davanın tek tutuklu sanığı, Osman Kavala'nın da başka suçtan hükmü olmaması halinde beraat ve tahliyesine hükmetti. Yurt dışında bulunan sanıkların dosyaları ise ayrıldı.

Beraat kararının ardından sanıklar, davaıyı izleyenler, siyasi partiler ve Milletvekilleri açıklamalarda bulundu:

 

Mücella Yapıcı: Demek ki neymiş? Gezi yargılanamazmış. Gezi onurdur, gezi kirletilemez.

Gezi Parkı Direnişi'nde yaşamını yitirenleri tek tek anarak "Gezi onudur, yargılanamaz" diyen Mücella Yapıcı, "Berkin'e, Ali İsmail'e nerede o katil? Ethem'e Abdullah'a, Ahmet'e , Medeni'ye, Hasan Ferit'e hepsine selam olsun."  dedi. Yapıcı, ayrıca "Gezi, mahkemeyi bile hukuka davet etti" diye konuştu.

 

Gülsüm Elvan: kaybettiğimiz çocuklarımızın umudu geri geldi

Gezi Parkı Direnişi sırasında polis kurşunuyla ölen Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan da Silivri'deydi. Gülsüm Elvan, "Çok mutluyum, umutluyum. Gezi yargılanamaz. Masumiyetti gezi. Biz devam edeceğiz mücadelemize. Bugün o kadar mutluyuz ki... Kaybettiğimiz çocuklarımızın umudu geri geldi" diye konuştu.

 

Ekrem İmamoğlu:  İstanbul'un doğasını savunanlara selam olsun

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, beraat ve tahliye kararlarının çıktığı Gezi Parkı davasıyla ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. İmamoğlu, paylaşımında "İstanbul'un yeşilini, doğasını savunanlara selam olsun" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, paylaşımında "Gezi Parkı ile ilgili davada herkese beraat çıkması çok sevindirici ve yargıya olan güvenin tazelendiği bir karar oldu. İstanbul'da yaşayan herkes adına bu şehrin tarihini, kültürünü, yeşilini, doğasını savunan herkese selam olsun" ifadelerini kullandı.

 

Zülfü Livaneli: Katillerden hesap sorana kadar bu dava kapanmayacak

Zülfü Livaneli ise Twitter'dan yaptığı açıkalamada, "Suç yoktu, çok çektiler ama yine de yüreğimiz bayram yeri bugün" dedi. Ardından Gezi Direnişi'nden yaşamını yitirenlerin resmini paylaşan Livaneli, "#Gezi Onlar güneşi hiç görmeyecekler. Katillerinden hesap sorulana kadar bu dava kapanmayacak" ifadelerini kullandı

 

Şebnem Sönmez: Biz güzel çocuklarız

Tiyatronun usta isimlerinden Şebnem Sönmez, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Biz haklıyız derken biz haklıyız demek istemiştik. Bugün; uzun zamandır ilk kez haklılığımızla mutluyuz da! Çünkü #GeziYargılanamaz Çünkü #osmanKavala özgür Çünkü biz güzel çocuklarız" dedi.

 

Ahmet Şık: Bu karar için ne fidye ödendiğini bilirsek karar iyi mi kötü mü anlarız.

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık berrat kararı ardından sosyal medya hesabı üzerinden beraat kararıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamasında ‘’ Siyasetin emri ile sahnelenen bir komplo yine siyasetin emri ile “şimdilik” sonlandı. Gezi davası Türkiye muhalefeti için tehdit ancak rehinesi Osman Kavala olan bir büyük şantajdı. Bu karar için ne fidye ödendiğini bilirsek karar iyi mi kötü mü anlarız’’ dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler