Ekonomik kriz: Sadece Batman'da 7 Haziran'dan bugüne 800 esnaf kepek kapattı

Batman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Talat Kara, Batman ve bölgedeki diğer esnafılar ülkede yaşanan ekonomik krizden oldukça etkilendiğini söyledi.

Ekonomik kriz: Sadece Batman'da 7 Haziran'dan bugüne 800 esnaf kepek kapattı

Batman’da 7 Haziran 2015 genel seçimlerinden bu yana 800’e yakın esnafın kepenk kapattığına dikkat çeken Batman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Talat Kara, şunları aktardı: “Batman’da esnaf ekonomik olarak zor durumda. İş yapamaz hale geldi. Çoğu esnafta zor koşullarda ayakta kalmaya çalışıyor. Esnaf dediğimizde bir sokağın ve caddenin aydınlığı, canlılığı demektir. Ancak bu canlılık kaybolmuş durumda.”

“Esnafın sorunlarının gittikçe artığı bir kentteyiz” diyen Kara, Batman’ın kalbi olarak bilinen ve ekonomik canlılığın merkezi konumunda olan Gülistan Caddesi’nin canlılığını yitirdiğini vurguladı. Birçok esnafın kepenk kapattığını çalışan esnafın ise, SSK primlerini ödeyemeyecek duruma geldiğini ifade etti.

Ülkedeki ekonomik krizde çatışmalı sürecin büyük bir etkisi olduğunu dile getiren Kara, şunları aktardı: “Biz esnaflar bu yaşanan çatışmalı sürecin en çok zarar görenleri olarak bir an önce çözüm ve barış sürecine dönülmesi istiyoruz. Batman aslında bir petrol kenti. Petrol rezervlerin neredeyse yüzde 70’i ilimizde yer alıyor. Aynı zamanda en çok genç nüfusa sahip olan kentlerden biri. Ama gençlerin en çok işsiz olduğu kentlerden de biridir. Bu yüzden gençlere istihdam sağlamak ve işsizlik sorununu çözmek için kalıcı çözümler bulmak zorundayız.”

Hükümetin “Cazibe merkezleri” adı altında bölgede başlattığı ve 23 ili kapsayan projeyi değerlendiren Kara, şöyle devam etti: “Cazibe merkezleri kapsamına dâhil edilen illerden biri de Batman’dır. Hükümet cazibe merkezlerini işsizliği ortadan kaldırmak ve istihdam sağlayacak bir proje olarak başlattığını söylemişti. Ama şu ana kadar bu projeye yönelik bir çalışma yok. Cazibe merkezleri kapsamında ilimize yapılan herhangi bir yatırım yok. Eğer Batman’a yatırım yapmak istiyorsanız kalıcı çözümleri olan yatırımlar yapmalısını istiyoruz" diye konuştu.

Market ve alışveriş merkezleri (AVM) karşısında rekabet edemediği için yok olmaya başlayan küçük esnaf için çağrıda bulunan Kara, “Küçük esnaflarımız gittikçe yok olmaya başlıyor. Bunun nedeni ise ulusaldan gelen küresel marketler zinciri ve AVM’ler. Bu marketler özellikle bölgede ve Batman’da her sokakta bulunuyor. Küçük esnaflarımızla birlikte bir araya gelerek, dayanışma içerisinde kooperatifler kurarak bu küresel marketlere karşı gelebiliriz" dedi.

Ramazan ayına girdiklerini ifade eden Kara, esnaflara da şu çağrıda bulundu: “Ramazan ayına girerken esnaflar olarak asla Ramazan ayı fırsatçılığına izin vermeyelim. Esnaflarımızın ekonomik durumunu iyi biliyoruz. Durumları kötü ama fiyatlara zam yapılmasını istemiyoruz.” 

Dihaber

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler