Ekonomi Bakanı 'Kurdaki yükselişi kabul etmiyorum' demişti: 11 Mayıs'tan bugüne doların büyük tırmanışı

Dolar, dün güne 4,80 seviyelerinde başlayıp, keskin iniş çıkışlarla gün içinde 4,92’ye kadar yükseldi. Euro da 5,77’yi gördü. Tahtakale’de döviz işlemleri dururken, hükümet kanadından yapılan açıklamalarda dövizdeki yükseliş “dış güçlerin oyunu” olarak değerlendirildi.

Ekonomi Bakanı 'Kurdaki yükselişi kabul etmiyorum' demişti: 11 Mayıs'tan bugüne doların büyük tırmanışı

Döviz kurlarındaki artış rekor seviyeye ulaşırken, bugün (23 Mayıs 2018) dolar 4,92’yi; Euro ise 5,77’yi aştı.

TL'nin Dolar ve Euro karşısında değer kaybı hızlanırken 11 Mayıs’ta konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, “Kurdaki yükselişi kabul etmiyorum” demişti.

Zeybekçi bunu söylediğinde dolar 4,26; Euro 5,08’di.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Bloomberg’e verdiği söyleşide, cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanması halinde Merkez Bankası’nın kendisinin direktiflerine uyması gerekeceğini söylemesinin ardından ise 4,30 seviyesinde olan dolar 4,40’ları aşmıştı.

Zeybekçi’nin “Kurdaki yükselişi kabul etmiyorum” demesinden sonra yaşanan bazı ekonomik gelişmeleri derledik.

11 Mayıs 2018

Zeybekçi: Kurdaki artışı kabul etmiyorum

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AA Finans Editör Masası'nda yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Kurdaki yükselişi kabul etmiyorum. Şu anda ekonomimiz ihracat, istihdam, yatırımlar, turist sayısı ve makroekonomik göstergeler itibarıyla oldukça sağlam adımlarla ilerliyor"

14 Mayıs 2018

Erdoğan: Merkez Bankası direktiflerimi görmezden gelemez

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs akşamı Bloomberg TV ile Londra'da yaptığı röportajda, tam başkanlık sistemine geçildikten sonra Merkez Bankası'nın kendisinin faizi düşürme çağrılarına kulak vermek zorunda kalacağını açıkladı.

"Merkez Bankamız tabii ki özgürdür" diyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti "Fakat Merkez Bankası bu özgürlüğü kullanarak yürütmenin tepesindeki başkan tarafından verilen direktifleri görmezden gelemez.

Röportajın yayınlanmasından sonra Türk lirası dolar karşısında yüzde 0.6 değer kaybetti, 1 dolar 4.3942 liraya çıktı.

15 Mayıs 2018

Moody’s bankacılık sisteminin görünümüne negatif dedi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye bankacılık sisteminin görünümünün negatif olduğunu duyurdu.

16 Mayıs 2018

Türkiye Bankalar Birliği’nden (TBB) yapılan açıklamada, “Bankacılık sektörü riskleri doğru yöneterek pozitif görünümü koruyacak yapıda ve güçtedir” denildi.

Merkez Bankası Başkanı AKP Genel Merkezi’nde

Doların 4,50’ye ulaşmasının ardından, 16 Mayıs’ta Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, AKP Genel Merkezi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile biraraya geldi.

Çetinkaya, Erdoğan’ın İran heyeti ile gerçekleştirdiği toplantıya katıldı.

Merkez Bankası “Gereken adımlar atılacak” dedi

Döviz kurlarındaki artışın devam etmesi üzerine Merkez Bankası 16 Mayıs’ta “gereken adımlar alınacaktır” dedi.

"Piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir. Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır" denilen açıklamanın ardından kurlardaki artış bir süreliğine durdu.

Fitch: 10 gelişen ülke içinde en gevşek para politikasına sahip ülke

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 16 Mayıs’ta Türkiye'deki para politikasının "aşırı genişlemeci" olduğunu kaydederek, Türkiye’nin 10 gelişen ülke içinde en gevşek para politikasına sahip ülke olduğunu açıkladı.

17 Mayıs 2018

Akaryakıtta sabit fiyat sistemi

17 Mayıs’ta akaryakıtta sabit fiyat sistemine geçildi.

Dövizdeki yükselişin benzin fiyatlarına yansıtılmaması için, petrole zam geldiğinde eş zamanlı olarak akaryakıttaki ÖTV aynı oranda aşağı çekilerek pompa fiyatlarının aynı kalmasının sağlanması amaçlandı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 17 Mayıs’taki ÖTV tutarlarını tavan olarak belirlediklerini belirterek, "Yeni sistemle vergilerin aşağı inmesinde sınır olmayacak ama yukarı giderken bugün uygulanmakta olan vergi tutarları hiçbir şekilde aşılamayacak" dedi.

19 Mayıs 2018

Akaryakıta zam pompaya yansımadı

Benzine 25 kuruş, motorine 23 kuruş zam geldi.

Ancak akaryakıtta sabit fiyat sistemine geçildiği için zamlar pompa fiyatlarına yansımadı.

21 Mayıs 2018

Merkez Bankası’ndan hareket gelmeyince…

Merkez Bankası’nın 16 Mayıs’ta “Gereken adımlar atılacak” demesiyle durulan döviz kuru, 21 Mayıs’ta yeniden hareketlendi.

16-21 Mayıs arası 4,45 bandında dolaşan dolar 21 Mayıs’ta 4,56’ya yükseldi.

23 Mayıs 2018

Rekor artış

Dolar güne 4,80 seviyelerinde başlayıp, keskin iniş çıkışlarla gün içinde 4,92’ye kadar yükseldi. Euro da 5,77’yi gördü.

Tahtakale’de döviz işlemleri dururken, hükümet kanadından yapılan açıklamalarda dövizdeki yükseliş “dış güçlerin oyunu” olarak değerlendirildi.

Nobel Ödüllü ABD'li ekonomist Paul Krugman ise gelişmekte olan ülkelerde 1997-98'dekine benzer bir ekonomik krizin olası olduğunu belirterek, "Türkiye çarpıcı bir serbest düşüşte" yorumunu yaptı.

(Bianet)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler