Ekoloji Topluluğu: 'Kapitalizmin elinde yediğimiz içtiğimiz zehir oluyor'

Ekoloji Topluluğu, ıspanak tüketimi sonucunda yaşanan zehirlenmelere ilişkin, Kadıköy Kalkedon Meydanı'nda farkındalık eylemi gerçekleştirdi.

Ekoloji Topluluğu: 'Kapitalizmin elinde yediğimiz içtiğimiz zehir oluyor'

Siyasi Haber - Esra Üşüdür

Ekoloji Topluluğu, İstanbul Kadıköy Kalkedon Meydanı'nda ıspanak tüketimi sonuncunda yaşanan zehirlenmelere ilişkin bir farkındalık eylemi gerçekleştirdi. Eylemde, ''Kapitalizmin elinde yediğimiz içtiğimiz zehir oluyor'' yazılı bir pankart açıldı. Daha sonra basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada, ''Gıdalar kirli, her yediğimiz zehirli. Endüstriyel tarımın genetiği değiştirilmiş tohumları kanser, kısırlık yapıyor, yanında kullanılan “pestisit” kendisi zehir. Doktorlar şeker zararlı diyorlar, markette satılan tüm hazır ürünlerin içinde mısır şurubu var, on kat zehirli. Şeker pancarı üretimini yok ettiler çünkü, bunu kapatılan fabrikalardan hatırlıyorsunuz. Doğal tek bir tarım ürünü kalmadı, yerini Cargill’in, Bayer’in, Monsanto’nun zehir mısırları, domatesleri alıyor. Halk yoksul, “organik tarım ürünü” veya “ejder meyvesi” ile beslenmiyor. Yemek zorunda kaldıklarının acısı ağır hastalıklarla çıkıyor. Diyabetten kansere sağlıksız bir yaşam bizi ve çocuklarımızı bekliyor. Tarım Bakanlığı’nın görevi nedir? Yediklerimiz kontrol edilmediği gibi, zehirli olduğu tescilli yurt dışından geri gönderilen ürünlerin de sofralara sızıyor. Sonuç olarak kapitalist sistemden kurtulmak zorundayız yoksa her türlü zehirleniyoruz, öldürülüyoruz.'' ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın Tam Metni:

Zehir yiyoruz,

Gıdalar kirli, her yediğimiz zehirli. Endüstriyel tarımın genetiği değiştirilmiş tohumları kanser, kısırlık yapıyor, yanında kullanılan “pestisit” kendisi zehir.

Doktorlar şeker zararlı diyorlar, markette satılan tüm hazır ürünlerin içinde mısır şurubu var, on kat zehirli. Şeker pancarı üretimini yok ettiler çünkü, bunu kapatılan fabrikalardan hatırlıyorsunuz. Doğal tek bir tarım ürünü kalmadı, yerini Cargill’in, Bayer’in, Monsanto’nun zehir mısırları, domatesleri alıyor.

Yediğimiz sebzelerin tümünde pestisit kalıntısı var, kontrol edileceği bilindiği halde ihraç ürünlerde bile gizlenemiyor, geri gönderiyorlar, onu da biz yiyoruz. Ispanak, domates, salatalık.. “Mumluyorlar” meyveleri yani yine zehir. Kabuğunu soyun yeyin, sebzeleri suda şöyle bekletin diyorlar, bireysel olarak alacağımız önlemlerin faydası yok biliyoruz.

Zehir içiyoruz

Tarım alanları kirli, sular kirletilmiş, zehirler her yere sızmış durumda. JES’i, maden’i, her yeri zehirliyor, sebzeler zehir içinde büyüyor. Birde siyanür var tabii.

Zehir soluyoruz

Sermayenin endüstrisi, kimyasından tekstiline, otomotivine havayı, suyu kirletiyor, doğayı yok ediyor. Yetmiyor atıklarını da ülkemize gömüyorlar, bir de böyle kirletiyorlar.

Hastayız, ölmüyoruz “öldürülüyoruz”

Halk yoksul, “organik tarım ürünü” veya “ejder meyvesi” ile beslenmiyor. Yemek zorunda kaldıklarının acısı ağır hastalıklarla çıkıyor. Diyabetten kansere sağlıksız bir yaşam bizi ve çocuklarımızı bekliyor.

Tarım Bakanlığı’nın görevi nedir? Yediklerimiz kontrol edilmediği gibi, zehirli olduğu tescilli yurt dışından geri gönderilen ürünlerin de sofralara sızıyor.

Tarım alanları, sular, hava, tüm ekosistemler kirli, ölüyor.

Sadece insanlar değil, diğer hayvanlar da ölüyor,

Tarım ilacı denen zehirlerle, polen taşıyanlar arılar, kelebekler, kuşlar, toprağı gübreleyen solucanlar, balıklar, otları yiyen inekler, koyunlar da zehirleniyor, kısırlaşıyor, ölüyor.

Sonuç olarak kapitalist sistemden kurtulmak zorundayız yoksa her türlü zehirleniyoruz, öldürülüyoruz.

Ne Olmuştu?

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul, Tekirdağ, Edirne ve Kocaeli'nde toplam 196 kişi hastanelere başvurmuş ve zehirlenme teşhisi konularak tedavi altına alınmıştı. Zehirlenme tablosuna ıspanağın yol açtığı belirlenmişti.

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri zehirlenmeye yol açan ıspanaklardan örnek alındığını ve analiz için laboratuvara gönderildiğini açıklamıştı.

Bakanlığa bağlı İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından daha sonra yapılan açıklamada ise zehirlenmeye ıspanağa karışan bazı yabani otların neden olduğu belirtildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler