Ekoloji Birliği: Alamos Gold, işletme ruhsatın yok, Kirazlı’yı acilen terket

Kazdağları'nda siyanürle altın arama faaliyetleri yürüten ve doğa talanına sebep olan Alamos Gold şirketinin ruhsatının yenilenmemesi üzerine Ekoloji Birliği bir açıklama yaparak şikete Kirazlı'yı terketme çağrısıda bulundu.

Ekoloji Birliği:  Alamos Gold, işletme ruhsatın yok, Kirazlı’yı acilen terket

Kazdağları'nda siyanürle altın arayarak on binlerce ağacın katledilmesine ve doğa talanına yol açan Kanada merkezli Alamos Gold şirketinin 13 Ekim tarihinde sona eren ruhsatı yenilenmedi. Şirket, resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada Kirazlı projesindeki tüm inşaat faaliyetlerini askıya aldığını bildirdi.

Konu ile alakalı olarak açıklama yayınlayan Ekoloji Birliği, Alamos Gold'un söz konusu alanı acilen boşaltması gerektiğini aksi takdirde şirketin işgalci konumunda bulunacağını belirtti. Ekoloji Birliği, konunun yasal anlamda da takipçisi olacağını ifade etti.

Ekoloji Birliği'nin açıklamasının tamamı şu şekilde:

Kirazlı Altın Madeni’nin İşletme Süresi 13.10.2019 tarihi itibarıyla sona ermiştir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sayfasında Ruhsat sorgulamada firmanın ruhsatının uzatılmadığı görülmektedir:
 
https://www.turkiye.gov.tr/migem-ruhsat-yururluk-tarihi-sorgulama?basvuru=Sonuc
 
Alamosgold Firmasının kendi resmi web sayfasında bugün yayınladığı açıklamada da Firma ruhsat yenilenmesi için tüm resmi işlemleri yerine getirdiğini ancak ruhsatın yenilenmediğini belirtmekte ve ruhsat yenilenene kadar inşaat faaliyetlerini durdurduğunu söylemektedir:
 
https://www.alamosgold.com/news-and-media/news-releases/news-releases-details/2019/Alamos-Gold-Reports-Delay-in-Mining-Concession-Renewal-for-Kirazl-Project/default.aspx
 
Bu durumda, Kirazlı Ruhsat Alanı artık madencilerin değil, sincaplarındır. Alamos Gold artık orada bir saniye bile duramaz. Güvenlik kulübelerini ve görevlilerini alarak acilen alanı boşaltmalıdır. Aksi takdirde işgalci konumda olacaktır.
 
Çanakkale Valiliği’ni ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nı acilen alanı boşalttırıp teslim almaya, mahkemelerimizi de alan ile ilgili durum tespiti ve yaratılan doğa tahribatının sorumluları hakkında yasal işlem yapmaya çağırıyoruz.
 
Bizler, konunun yasal anlamda da takipçisi olacağız.

Alamos Gold, İşletme Ruhsatın Yok, Kirazlı’yı Acilen Terket!

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler