Ekmekten sonra süte de yüzde 18 zam

Ulusal Süt Konseyi toplantısından çiğ süte %18 zam kararı çıktı. Sütün litre fiyatı 1,80 TL’ye yükseldi. Enflasyon karşısında dayanamadıklarını söyleyen üreticiler ise fiyatın 2 TL’ye çıkarılmasını istiyor.

Ekmekten sonra süte de yüzde 18 zam

Enflasyonda halkın temel gıda ihtiyaçlarına yapılan zamların ciddi oranlarda artması ile ekmeğe %15 oranında zam yapılmasının ardından bir zam kararı da süt için alındı.

Ankara’da dün (27 Temmuz) toplanan Ulusal Süt Konseyi toplantısından çiğ süt fiyatına %18 oranında zam yapılması kararı çıktı. Böylece litresi 1,53 TL olan çiğ süt fiyatı, 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere 1,80 TL’ye yükseldi.

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Çolakoğlu, marketlerdeki süte üç senedir zam yapıldığını fakat üreticinin sattığı süte zam gelmediğini belirtirken, masraflarının çok arttığını, yüksek enflasyon karşısında daha fazla dayanamadıklarını söyledi.

Çolakoğlu, esas taleplerinin zammın %33 oranında olduğunu ve çiğ sütün litre fiyatının 2 TL’ye yükselmesi gerektiğini de savundu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da süt fiyatlarının 2 TL civarında olması gerektiğini söyledi.

(Sendikaorg)

Etiketler: ekmek, Süt, Zam, üretici, Tüketici

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler