Eğitim Sen, okullara mescit zorunluluğu getiren yönetmeliğe karşı MEB’e dava açtı

Eğitim Sen, MEB'in Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği'ne karşı yönetmeliğin bazı maddelerinin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtı.

Eğitim Sen, okullara mescit zorunluluğu getiren yönetmeliğe karşı MEB’e dava açtı

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Kurum Açma Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’ne karşı dava açtı.

Dava dilekçesinde yönetmelikle ilgili yürütmenin durdurulması da istendi.

Eğitim kurumlarının açılması, kapatılması, düzenlenmesi ve isim değişikliği ile ayrıntılı düzenlemelerin yer aldığı “Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği” 24 Haziran'da Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmişti.

Yönetmelikle eğitim kurumlarında abdesthanenin yanı sıra “İbadet ihtiyacı için doğal aydınlatmalı uygun mekânda kadın ve erkek için ayrı ayrı olmak üzere mescit” açılması zorunlu hale getirilmişti.

Eğitim Sen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu durumu “Eğitimin ve toplumsal yaşamın dini kurallara göre düzenlenmesi çabasının en son örneği olarak” nitelemiş ve yönetmeliği eleştirmişti.

"Devlet eliyle ayrımcılık"

Eğitim Sen, yaptığı açıklamada: “Eğitim kurumları olması gereken okullarda, ‘her inancın farklı ibadet biçimi olduğu gerçeği’ yok sayılarak, fiilen tek bir dinin ve tek mezhebin inancı doğrultusunda abdesthane ve mescit açılması, devlet eliyle ayrımcılık yapılmasından başka bir şey değildir ve okullarda sonuçlarını tahmin bile edemeyeceğimiz düzeyde tehlikeli sonuçlar ortaya çıkaracaktır.” dedi.

BirGün

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler