'Ege Bölgesi’nde bulunan birçok fay hattı aktif ve yıkıcı'

Ege Bölgesi’nde bulunan birçok fay hattının aktif ve yıkıcı olduğuna işaret eden Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Alim Murathan, 1998 yılına ait olan deprem mastır planlanın yenilenerek, kentin buna göre düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

'Ege Bölgesi’nde bulunan birçok fay hattı aktif ve yıkıcı'

 

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Ege Bölgesi'nde son zamanlarda sık sık depremler meydana geliyor. Depremlere ilişkin Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Alim Murathan uyarı ve değerlendirmeler de bulundu. Murathan, İzmir'de aktif 13 fay hattının bulunduğunu, birçok bölgenin deprem açısından riskli olduğunu söyledi. Murathan, kentte 40 kilometre uzunluğunda deprem üretme potansiyeline sahip olan büyük bir fayın, Balçova’dan uzayıp Bornova’ya kadar kenti doğudan batıya doğru ettiğini söyledi.

 

Murathan

Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Alim Murathan

 

‘Olası büyük bir depremde yıkıcı etki yaratacak’

Bu fayların önemli bir kısmının kentin içerisinden geçtiğini ve olası büyük bir depremde yıkıcı etki yaratacağına dikkat çeken Murathan, Ege Bölgesi'nin tarihi boyunca yaşanan depremlerin nedenin jeolojik faktörler olduğunu ifade etti. İmar planlarının bu risk çerçevesinde yapılması gerektiğini ifade eden Murathan, “Biz biliyoruz bazı üniversiteler, sağlık kuruluşları, bazı okullar bu aktif fayların üzerinde kurulu. Mutlaka önlem alınıp güçlendirilmesi lazım. Özellikle İzmir'in depremlere hazırlıklı olması gerekiyor” diye belirtti.

 

Denizaltı fay hatları araştırılmıyor

İzmir'in hemen hemen bütün yerleşim yerlerinde aktif tektonik faylar olduğunu anlatan Murathan, İzmir’de oluşturulan deprem mastır planında bu faya göre oluşturulmuş yaklaşık 6.5 büyüklüğünde bir deprem üretileceği tespit edildiğini belirtti. Fay hatlarının 6 şiddetinin üzerinde deprem ürettiklerinin bilindiğini ve yıkıcı olan 4 fayın olduğuna işaret eden Murathan, denizaltı fay hatlarının henüz pek araştırılmadığını belirterek, "Önlemlerimizin de ona göre olması gerekiyor. İzmir’deki halkımızın depreme hazırlıklı olması için neler yapması gerektiği konusunda bilgi sahibi olması gerekir” dedi.

 

Deprem mastır planı 1998 yılına ait

İzmir'deki deprem mastır planın 1998 yılına ait olduğunu ve raporunun revize edilmesi gerektiğini vurgulayan Murathan, kentin revize edilecek rapora göre hazırlanması gerektiğini kaydetti. Murathan, Valilik ve büyükşehir belediyesinin üzerine çok büyük sorumluluklar düştüğünü söyledi. Kentlerin su, kanalizasyon, doğalgaz ve trafo merkezlerinin deprem çerçevesinde kontrol edilmesi gerektiğini belirten Murathan, “Olası büyük bir deprem anında kentte bir karmaşa yaratmadan, güvenli ulaşımın, suyun, ısınmanın sağlanacağı alt yapı yatırımlarının elden geçirilmeli” dedi.

 

Ev satın alınırken inşaat projelerine de bakılması gerektiğini dile getiren Murathan, kentte olan eski binaların da doğru çerçevede yenilenmesi gerektiğini belirtti.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler