Ebru Timtik cenaze töreninin ardından Gazi Mezarlığı’na defnedildi

Avukat Ebru Timtik için Gazi Cemevi’nde tören düzenlendi. Törenin ardından yapılmak istenen yürüyüşe polis saldırdı. Saldırıya rağmen Timtik’in cenazesi kadın meslektaşlarının omuzlarında Gazi Mezarlığı’na getirilerek defnedildi.

Ebru Timtik cenaze töreninin ardından Gazi Mezarlığı’na defnedildi

 

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucu eylemine başlayan tutuklu avukat Ebru Timtik, ölüm orucunun 238. gününde dün gece hayatını kaybetti. Ebru Timtik’in cenazesi otopsi için Adli Tıp Kurumu'na (ATK) kaldırıldı. Sabah saatlerinde ise polis tarafından kaçırılarak İstanbul Barosu önüne getirilmesi engellendi. Duruma tepki gösteren avukatlar ve yurttaşlar polis saldırısına uğradı, 4 kişi gözaltına alındı. Avukatlar tarafından İstanbul Barosu önünde saat 12.00’da bir anma töreni gerçekleştirildi.

Ebru Timtik için İstanbul Barosu önünde düzenlenen anmada HHB'li avukat Çiğdem Akbulut, ölüm orucundaki Aytaç Ünsal’ın mesajını okudu. Ünsal mesajında, "Halkını savunmak için mücadele eden bir avukatı göz göre göre öldürdürler" dedi.

Burada Halkın Hukuk Bürosu avukatları meslektaşlarına Gazi Cemevi’ne gidilerek cenazeye sahip çıkılması için çağrıda bulundu.

Ebru Timtik’in cenazesine katılmak isteyen yurttaşların ve basın emekçilerinin Gazi Cemevi'ne girişi salgın bahanesi ile engellendi. Gazi Cemevi'ne çıkan tüm sokaklar polis tarafından kapatıldı. Ardından Gazi Cemevi’ne gelen avukatların ve yurttaşların alana girişi sağlandı.

HHB'li avukat, ölüm orucunda olan Aytaç Ünsal’ın eşi Didem Baydar Ünsal törende yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Ebru Timtik öldürülmedi, o katledildi. Adalet, onur ve halk için son nefesine kadar direndi!”

Avukat Didem Baydar Ünsal’ın ardından konuşan ÇHD Genel Sekreteri Avukat Nergis Tuba Aslan ise “Ebru o küçücük canıyla iradesinden zerre vazgeçmedi” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Avukat Ebru Timtik vasiyeti üzerine deyişlerle ve Grup Yorum türküleri ile uğurlandı. Gazi Cemevi’nde gerçekleştirilen törenden sonra sloganlar eşliğinde Gazi Mezarlığı’na doğru yola çıkıldı. Mezarlığa yürümek isteyen avukatlara ve yurttaşlara polis saldırısı gerçekleşti. Birçok yurttaş gözaltına alındı.

Yaşanan saldırılara rağmen Avukat Ebru Timtik’in cenazesi kadın meslektaşlarının omuzlarında Gazi Mezarlığı’na getirilerek defnedildi. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler