Düzce Cam işçileri 26 Temmuz’da greve çıkıyor

Kristal-İş Sendikası, Düzce Cam’da 26 Temmuz Cuma günü greve çıkacaklarını açıkladı ve taleplerini sıraladı. Taleplerin en başında atılan işçileri derhal geri alınması yer alıyor

Düzce Cam işçileri 26 Temmuz’da greve çıkıyor

Düzce Cam fabrikasında üç yıl önce örgütlenmeye başlayan Kristal-İş Sendikası, sendikalı işçilerin işten çıkarılması üzerine greve çıkacaklarını duyurdu.

2016 Şubat ayından bu yana patron 80’in üzerinde işçiyi haksız yere işten çıkardı. Sendikanın yetkisine itiraz eden patron, bir yandan da itirazın reddedilmesine rağmen sendikayla ve arabulucuyla görüşmeyi kabul etmiyor.

Tüm bunların ardından patronun sendika düşmanlığına karşı Kristal-İş Sendikası, 26 Temmuz Cuma günü greve çıkacaklarını duyurdu.

 

Kristal-İş Sendikası Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

 

“Düzce Cam San. ve Tic. A.Ş. işçileri 26 Temmuz Cuma günü greve çıkıyorlar.

Düzce Cam çalışanları yaklaşık olarak üç buçuk yıl önce, hak almak için Kristal-İş Sendikası’na üye oldular.

İşveren yetki tespitine temelsiz gerekçelerle itiraz etti ve dava açtı. Düzce Cam işvereni bu gerekçelerin dayanaksız olduğunun farkındaydı ve davayı kaybedeceğini de biliyordu. Amaç yetkiye itiraz edip sendikalaşmayı yok etmekti.

Sendikalaşmanın yaşandığı birçok işyerinde olduğu gibi Düzce Cam işyerinde de sendikalaşmaya öncülük yapan işçiler işten atıldılar. İşten atma furyası 2016 yılının Şubat ayında başladı ve aralıklarla devam etti.

Bütün bunlar yaşanırken, iki yıllık bir hukuk mücadelesinin ardından yetki davasını kazanan taraf sendika oldu. Ancak işveren davayı kaybettikten sonra da sendika ile görüşmeyi hiçbir biçimde kabul etmedi. Devlet tarafından atanan resmi arabulucuyla bile görüşmedi.

Geçtiğimiz birkaç ay içinde Kristal-İş Sendikası tarafından yasa gereği atanan işyeri temsilcileri ve diğer kimi sendikalı işçileri de işten çıkardı. İşten çıkarılan işçilerin sayısı 80’i geçti.

Düzce Cam işçileri sendikalı oldukları, sendikal haklarını istedikleri, birbirlerine sahip çıktıkları için işten çıkarılmıştır. İşveren bu gerçeği gizlemek için çeşitli ve asılsız gerekçeler göstermiştir. İşveren bir yandan da baskı, tehdit ve benzeri yöntemleri kullanmaya devam etmektedir.

Düzce Cam işyerinde yetkili sendika olan Kristal-İş karşısında bir muhatap bulamıyor.

Yasalar bu koşullar altında grevi kaçınılmaz hale getiriyor. Aksi halde yasal süreç gereği Kristal-İş bu işyerinde yetkisini kaybedecektir. Bu nedenle Düzce Cam’da 26 Temmuz, Cuma günü işçiler greve çıkacaklar.

Kristal-İş Sendikası olarak taleplerimiz son derece açık ve net:

Atılan işçiler derhal geri alınsın!

İşveren sendikasızlaştırmaya yönelik yasadışı baskılara son versin!

İşveren işçilerinin temsilcisi olan Kristal-İş’le en kısa zamanda görüşme masasına otursun!”

Son Haberler

Popüler Haberler