Duvara “HDP” ve “Selo” yazıp gözaltına alınan çocuk serbest

Bursa’da evinin duvarına “HDP” ve “Selo” yazdığı için gözaltına alınan 13 yaşındaki çocuk serbest bırakıldı. HDP’den Temelli olayı, “Korkacak bir şeyleri olmasa 13 yaşında çocuğu gözaltına alırlar mı?” diye yorumladı.

Duvara “HDP” ve “Selo” yazıp gözaltına alınan çocuk serbest

Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı Hacıvat Mahallesi’nde 13 yaşındaki bir çocuk, evlerinin duvarına “HDP” ve “Selo” yazdığı için gözaltına alındı.

Gözaltına alınan çocuk Bursa Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube’ye götürüldü.

Ailesi de çocuğun gözaltına alındığını öğrenince Emniyet Müdürlüğüne gitti.

Mezopotamya Ajansı ile sendika.org’un haberlerine göre, ailesiyle birlikte karakolda saatlerce bekletilen çocuk, “sözlü uyarının” ardından serbest bırakıldı.

“Suyu en çabuk ketıl ısıtır, bunların da suyu ısındı”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Elazığ’da düzenlediği mitingde bugün yaptığı konuşmada hem Bursa’daki olaya hem de duvara “ketıl” çizdiği için tutuklanan lise öğrencilerine değindi:

“Biliyorsunuz suyu en çabuk ısıtmanın yolu ketıldan geçiyor. Bunların da suyu iyice ısındı, 24 Haziran’da bunları gönderiyoruz.

“O kadar suları ısınmış ki, o kadar kafaları karışmış ki, 13 yaşında bir çocuğu ketıl resmi çizdi diye gözaltına aldılar. Bu kadar acze düştüler. Bir iktidar ketıldan korkar mı?

“Sen çayı evde neyle yapıyorsun? Ketıldan korkuyorlar. Neden? Selahattin Demirtaş ketıl esprisi yaptığı için. Selahattin Demirtaş’ın sözüne bu kadar önem veriyorsan, onu özgür bırak meydanlarda konuşsun, sen de dinle.

“Korkuları büyük çünkü suçları büyük. Korkuyorlar, bunun için de her gün daha fazla saldırı, daha fazla zulüm. Korkacak bir şeyleri olmasa 13 yaşında çocuğu gözaltına alırlar mı? Ama korkun 24 Haziran’da tüm bunlar faşizmin çöplüğüne süpürüp atacağız.”

“Ketıl” nereden çıktı?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) cumhurbaşkanı adayı, İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş, Edirne F Tipi Cezaevinde 4 Kasım 2016’dan beri tutuklu.

Adaylığına ve seçilmiş vekil olmasına rağmen hala tutuklu olmasını sosyal medyadan yazdıklarıyla da esprili şekilde protesto eden Demirtaş’ın tweet’leri nasıl attığı devlet yetkililerince de “merak konusu” oldu.

Demirtaş’ın 16 Eylül 2017’de yaptığı Twitter paylaşımının ardından, mesajın paylaşıldığı düşünülen telefonu bulmak için hücresinde arama yapıldı, hiçbir şey bulunamadı.

Demirtaş, sonrasında “mesajı ketıldan attığını” yazarak esprili protestoları da başlatmış oldu.

Sonrasında da “ketıl”dan birçok mesaj atan Demirtaş, sosyal medyadaki “T A M A M” kampanyasına da “Ketılda arıza vardı, onun için geciktim. T A M A M” diyerek katılmıştı.

Bianet

Etiketler: HDP, ketıl, gözaltı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler