Düşünür ve politikacılardan ‘Tutuklu HDP'li vekilleri derhal bırakın’ çağrısı

Aralarında Noam Chomsky, Slavoj Zizek, Antonio Negri, Nancy Fraser, Elfriede Jelinek gibi dünyaca tanınmış çok sayıda düşünür, yazar ve politikacı, tutuklu HDP’li vekiller için dayanışma metni imzaladı.

Düşünür ve politikacılardan ‘Tutuklu HDP'li vekilleri derhal bırakın’ çağrısı

Aralarında Noam Chomsky, Slavoj Zizek, Antonio Negri, Nancy Fraser, Elfriede Jelinek gibi dünyanın önde gelen düşünür, yazar ve politikacıları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yarın görülecek davası öncesi ortak metin imzaladı. Metinde, HDP’li vekillerin tutuklanmasının kabul edilemeyeceği vurgulandı.

Metinde, "Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) uğradığı sistematik baskı, Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da aralarında olduğu 13 HDP milletvekilinin tutuklanması (dördü daha sonra serbest bırakılmıştır), kabul edemeyeceğimiz bir şey olup Türkiye'nin demokratik çoğulculuğuna bir saldırıdır. Muhalefet olmadan demokrasi olmaz. Demokrasi ve adalet için mücadele edenlerle beraberiz. HDP Eş Genel Başkanlarının ve diğer milletvekillerinin Türkiye hapishanelerinden derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz" denildi. 

İmzacılar

Metne imza atan isimler şöyle: Noam Chomsky, Antonio Negri, Michael Hardt, Chantal Mouffe, Slavoj Zizek, Colin Crouch, Elfriede Jelinek, Axel Honneth, Hito Steyerl, Joseph Vogl, Nancy Fraser, Rebecca Harms, Wolfgang Tillmans, Yanis Varoufakis, Gabriele Zimmer, Takis Hadjigeorgiou, Jean-Paul Denanot, Costas Mavrides, Marek Plura, Tiny Kox, Marietta Tidei, Sergei Stanishev, Monica Frassoni, Konstatin Woinoff, Pablo Iglesias Turrión, Pierre Laurent , Garry Adams, Jonas Sjöstedt, Pernille Skipper, Katja Kipping, Bernd Riexinger, Eric Coquerel, Danielle Simonnet, Jean-Luc Mélenchon, Evelyne Huytebroeck, Lena Rådström Baastad.

MA

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler