Dünyanın verimli topraklarının yüzde 75′ insan kaynaklı nedenlerle kullanılmaz hale geldi

3,2 milyar insanın hayatını olumsuz etkileyecek şekilde dünya topraklarının yüzde 75’i insan kaynaklı nedenlerle kullanılmaz hale geldi. Kirlenen, çölleşen, ormansızlaştırılan ve tarıma açılan topraklar sonucunda yalnız verimli toprakları kaybolmakla kalmadı, türlerin pek çoğu da bundan olumsuz etkilendi.

Dünyanın verimli topraklarının yüzde 75′ insan kaynaklı nedenlerle kullanılmaz hale geldi

Bu eğilim devam ederse, dünya topraklarının yüzde 95’i verimli olmaktan çıkacak. Ve bu eğilim devam ederse, gıda krizleri ve toplu göçler kaçınılmaz olacak.

45 ülkeden 100 uzman araştırmacının Hükümetler Arası Biyo Çeşitlilik ve Eko Sistem için Bilim Politikaları Platformu’nun (IPBES) olarak düzenlediği çalışma, üç yıllık kolektif emeğe dayanıyor.

Özellikle sulak alanlar, son üç yüz yılda yüzde 87 azalarak bu süreçten en çok etkilenen topoğrafya oldu. Sadece 1900’lü yıllarda azalan miktar ise yüzde 54.

Toprak kaybı, hükümetler tarafından öncelikli bir problem olarak kabul ediliyor olmasa da pek çok hükümet 2030 yılında toprak kaybını nötralize edecek bir anlaşmaya uyacaklarını ilan etmiş durumdalar.

Söz konusu uluslar arası anlaşmaya vurgu yapan uzmanlar, “Yaşam tarzımız ile doğaya olan etkilerimiz arasında dengeli bir yol bulmalıyız” diyorlar.

 

Etiketler: Dünya, topraklar

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler