Dünyada her gün 15 bin çocuk ölüyor: 2030’a kadar 60 milyon çocuk yaşamını yitirebilir!

Birleşmiş Milletler, 2016 yılında her gün henüz beş yaşına gelmemiş 15 bin çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı. Açıklamada 15 bin çocuğun 7 bininin, doğumu izleyen ilk 28 gün içinde yaşamını yitirdiğini vurgulanırken, ölümlerin büyük bölümünün Güney Asya ve Sahra altı Afrika ülkelerinde meydana geldiği belirtildi.

Dünyada her gün 15 bin çocuk ölüyor: 2030’a kadar 60 milyon çocuk yaşamını yitirebilir!

Birleşmiş Milletler, (BM) 2016 yılında her gün henüz beş yaşına gelmemiş 15 bin çocuğunun hayatını kaybettiğini açıkladı. BM, hayatını kaybeden 15 bin çocuğun 7 bininin, doğumu izleyen ilk 28 gün içinde yaşamını yitirdiğini vurguladı. BM’nin açıklamasında, 2000 yılında beş yaşından önce ölen çocuk sayısının 10 milyon olduğu belirtilerek, 2016 yılında bu sayının 5,6 milyona indiği kaydedildi. Yeni doğan ölümlerinde ise, önceki yıllara oranla yüzde 5’lik artış yaşandığı belirtildi. Yeni doğan ölümlerinin, toplam sayı içindeki payı yüzde 46 olarak açıklandı. Ölümlerin büyük bölümünün Güney Asya ve Sahra altı Afrika ülkelerinde meydana geldiği ifade edildi. Küresel eşitsizliğin azaltılması durumunda pek çok yaşamın kurtarılabileceği vurgulandı.

Politikalar yetersiz

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, hükümetlerin, çocuk ölümlerine ilişkin politikalar ürettiğini söyleyen UNICEF Sağlık Bölümü Başkanı Stefan Swartling Peterson, politikaların yeni doğan ölümlerini engelleme konusunda ise yetersiz kaldığını belirtti. Peterson, “Bebeklerin doğumdan hemen sonra ya da birkaç gün içinde hayatını kaybetmelerini önlemek istiyorsak, hükümetlerin politikalarını yeterli sayamayız. Gerekli bilgi ve teknolojiye sahibiz. Yapmamız gerekeni bunları en fazla ihtiyaç duyan yerlere ulaştırmaktır” ifadelerini kullandı. UNİCEF’in konuya ilişkin açıklamasında, Kuruluşlar Arası Çocuk Ölümleri Tahmin Grubu’nun, (IGME) 2017 ile 2030 yılları arasında 60 milyon çocuğun beş yaşına gelmeden hayatını kaybedeceğine ilişkin tahmini hatırlatıldı.

BM’nin raporunda, küresel eşitsizliklerin azaltılması durumunda pek çok yaşamın kurtarılabileceği vurgulandı. Yüksek gelir düzeyindeki ülkelerde görülen ortalama ölüm oranının tüm ülkelerde sağlandığı takdirde çocuk ölümlerinin yüzde 87’sinin önlenebileceğinin altı çizildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Kadın ve Çocuk Sağlığı Bölümü Genel Direktör Yardımcısı Dr. Flavia Blustreo’nun konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sağlık hizmetlerinin herkesi kapsaması, daha çok sayıda yeni doğanın büyüyüp gelişmesi için marjinal konumdaki ailelere hizmet vermemiz gerekiyor” ifadelerine yer verildi. 

Yoksulluk, ölümleri artırıyor 

Küçük çocuk ölümlerine yol açan enfeksiyon hastalıklarının başında zatürre ve ishalin geldiği bilgisine yer veren raporda, erken doğum sonrası ortaya çıkan yan etkilerin de bebek ölümlerinin yüzde 30’unun nedeni olduğu açıklandı. Çocuk ölümlerinin önlenebilir olduğuna dikkati çeken raporda tespitler şöyle sıralandı:

» Sahra altı Afrika’da dünyaya yeni gelen 36 çocuktan 1’i ilk ay içinde ölüyor.

» Dünyanın yüksek gelirli ülkelerinde bu oran, 333’te 1.

» Önlemlerin hızlandırılmaması halinde, yeni doğan ölümlerine 2030’a kadar son verilmesini öngören Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi gerçekleştirilemeyecek.

» 2050 yılına kadar 1000 canlı doğumda 12 neonatal ölüm hedefine ulaşılamayacak.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler