Dünya Tabipler Birliği’nden TTB’ye yönelik operasyona kınama: Barışı desteklemek TTB’nin görevidir!

Dünya Tabipler Birliği (WMA) Başkanı Dr. Yoshitake Yokokura tarafından yapılan açıklamada Erdoğan’ın hedef gösterdiği barışı savunan TTB yöneticilerine dönük operasyona tepki gösterildi. Açıklamada, “ Türk Tabipleri Birliği’nin insan haklarını ve barışı destekleme görevi vardır” denildi.

Dünya Tabipler Birliği’nden TTB’ye yönelik operasyona kınama: Barışı desteklemek TTB’nin görevidir!

Dünya Tabipler Birliği (WMA) Türk Tabipleri Birliği (TTB) yöneticilerinin gözaltına alınmalarına ilişkin derin kaygılarını belirten bir açıklama yaptı.

WMA Başkanı Dr. Yoshitake Yokokura bugün yaptığı sert açıklamada gözaltıları, fiziksel şiddet tehditlerini ve TTB hakkında yapılan suç duyurusunu şiddetle kınadı.

TTB’nin insan haklarını ve barışı destekleme görevi olduğu belirtilen açıklamada, operasyonun Türkiye’nin 2003 yılında onayladığı Uluslararası Sivil ve Siyasal Haklar Sözleşmesi’nin 19’uncu maddesinde öngörülen ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırı olduğu ifade edildi.

TTB yöneticilerinin derhal serbest bırakılması ve sindirme kampanyasına son verilmesi talep edilen açıklamada, “Dünyadaki hekim kuruluşlarını, sağlık, örgütlenme ve ifade hak ve özgürlükleri dâhil olmak üzere Türkiye’nin insani ve insan hakları alanındaki yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirmesi için gerekli girişimlerde bulunmaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

‘WMA, Türk meslektaşlarımızın savaşın bir halk sağlığı sorunu olduğu yönünde kamuoyuna yaptıkları açıklamayı tam olarak desteklemektedir. Doktorların ve ulusal tabip kuruluşlarının savaşın ve silahlı çatışmaların yol açacağı insani sonuçlar konusunda hükümetleri uyarma görevi WMA’nın açık politikasının bir parçasıdır.

‘Türk Tabipleri Birliği’nin insan haklarını ve barışı destekleme görevi vardır; son gözaltılar ve suç duyurusu bu açıdan bizi derin kaygılara sürüklemiştir.  Türkiye’nin 2003 yılında onaylamış bulunduğu Uluslararası Sivil ve Siyasal Haklar Sözleşmesi’nin 19’uncu maddesinde öngörülen ifade özgürlüğüne yönelik bu saldırıları şiddetle kınıyoruz.

‘Türk yetkililerden TTB yöneticilerinin derhal serbest bırakılmasını ve sindirme kampanyasına son verilmesini talep ediyoruz. Dünyadaki hekim kuruluşlarını, sağlık, örgütlenme ve ifade hak ve özgürlükleri dâhil olmak üzere Türkiye’nin insani ve insan hakları alanındaki yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirmesi için gerekli girişimlerde bulunmaya çağırıyoruz.’
 

*Dünya Tabipler Birliği (WMA) ulusal hekim kuruluşlarının bağımsız konfederasyonu olup on milyondan fazla hekimi temsil eden 114 üye kuruluşa sahiptir.  Hastalar ve hekimler adına hareket eden WMA tüm insanlar için en üst düzey tıbbi bakım, etik, eğitim ve sağlık bağlantılı insan hakları standartlarının gerçekleşmesi için çalışmaktadır. *

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler