Dünya genelinde son 24 saatte yeni vaka sayısı 237 bine dayandı!

Ata Soyer Sağlık Politika Okulu tarafından hazırlanan 11 Temmuz tarihli “Korona Günlükleri”nde dünya genelinde son 24 saatte yeni vaka sayısının 237 bine dayandığı belirtildi.

Dünya genelinde son 24 saatte yeni vaka sayısı 237 bine dayandı!

 

SİYASİHABER

“Korona Günlükleri”nin 11 Temmuz 2020 tarihli Türkiye ve dünyadaki pandemi verileri;

Pandemide yeni vaka sayısında rekor her gün yenileniyor. Dünya genelinde son 24 saate yeni vaka sayısı 237 bine dayandı. Bu hafta içinde 200 binin üzerinde seyreden artış böyle devam ederse iki gün içerisinde toplam vaka sayısı 13 milyonun üzerine çıkacak. ABD’de günlük vaka sayısında rekor yenilemeye devam ediyor, iki gün önce 61 bini geçen yeni vaka sayısı son 24 saatte sıçrama yaparak 71 bin 787’ye yükseldi. Yeni vaka sayısında artış Brezilya’da (45 bin 235), Hindistan’da (27 bin 761), Güney Afrika ( 12 bin 348), Meksika’da (7 bin 280) ve Kolombiya’da (6 bin 803) kişi ile dikkat çekti. Günde 3 binin üzerinde vaka bildirimi yapan ülke sayısı 11’e yükselirken dünya genelinde toplam vaka sayısı 12 milyon 616 bini geçti. Türkiye 210 bin 965 vaka ile 15. Sıradaki yerini koruyor.

Resmi rakamlara göre Türkiye’de son 24 saatte 1,003 yeni vaka saptandı, 23 kişi hayatını kaybetti. Toplam vaka sayısı 211 bin sınırında… Bakan azalma trendine girdiğimizi, 25 Haziran’da başlayan azalmanın devam ettiğini söylüyor. Oysa daha bir gün önce salgının 13 ilde pik yaptığını söylüyordu. Rakamlar bu şekilde olsa da salgında her yerel kendi içinde değerlendirilir.

 

Atık suda ‘corona’ analizinin ilk sonuçları: En yüksek Konya’da, ikinci sırada ise İstanbul var

TTB Covid-19 İzleme Kurulu’nun 4. Ay değerlendirme raporuna göre, salgının bölge illerindeki yayılma hızı batı bölgelerine göre 12 kat fazla. TTB açıklamasında ‘’Hastalığın Güneydoğu Anadolu bölgesinde son 7 gündeki görülme sıklığı, Sağlık Bakanı tarafından ülkemizin Wuhan’ı olarak nitelendirilen İstanbul’u geride bırakmıştır. Rapor’da ayrıntılar yer almadığı için hastalığın görülme sıklığında bölgeler arasında gözlenen farklılığın nedenleri hakkında bilgi edinilememiştir.’’ dendi.

Atık suda ‘corona’ analizinin ilk sonuçları: En yüksek Konya’da, ikinci sırada ise İstanbul var.

Sağlık Bakanlığı,  ‘Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ güncellenerek, yeni başlıklar eklendi. Buna göre; güzellik merkezlerinde çalışanlar, cep telefonlarını işleme girmeden ve müşteriyle temas etmeden önce soyunma odalarında bırakacak. Berber, kuaför ve güzellik salonlarında, müşteriler ve çalışanlar mümkünse konuşmayacak, yüksek sesle konuşmaktan kaçınacak.

Düzce’de asker uğurlama eğlenceleri ve konvoyları İl Hıfzıssıhha Meclisi kararları ile yasaklandı. Köylerde ve sokaklarda yapılan düğünlere ise sosyal mesafenin ortadan kalkması nedeniyle sınırlandırılma getirildi.

 

Suriye’nin kuzey doğusunda ilk vaka

Suriye’nin kuzey doğusunda muhaliflerin kontrolündeki bölgede ilk koronavirüs vakası tespit edildi. Yerinden edilmiş bir milyondan fazla Suriyelinin kalabalıklar halinde kaldığı çadırkentlerde virüsün hızla yayılma olasılığından endişe ediliyor. İdlib’de görev yapan yardım kuruluşlarına göre ilk Covid-19 vakası, Türkiye sınırındaki bir hastanede çalışan doktorda tespit edildi. Doktor kendisini tecrit altına aldı ve son dönemde temasta bulunduğu kişiler de takibe alındı. Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’de çalışan bir yetkilisi, doktorun çalıştığı hastanenin kapatıldığını söyledi.

Irak’ta Güçler Birliği İttifakı Milletvekili Geyda Kembeş’in iki hafta önce yakalandığı Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi. Kembeş, aynı zamanda Meclis Yüksek Öğretim Komisyonu Başkanlığı görevini de yürütüyordu. Ülkede 50’ye yakın milletvekilinin Covid-19’a yakalandığı iddia ediliyor. Irak’ta son verilere göre virüs nedeniyle toplam 2 bin 882 kişi hayatını kaybetti, 69 bin 612 vaka kaydedildi.

Bolivya’da, eski Devlet Başkanı Evo Morales’in ordunun ve muhalefetin baskısıyla istifa etmesinin ardından geçici devlet başkanlığı görevine getirilen Jeanine Anez, kendisine yeni tip korona virüsü (Covid-19) tanısı konulduğunu açıkladı.

ABD’de 50 eyaletin 41’inde vakaların son iki haftadır yükselmesiyle, ABD’liler okulların ve iş yerlerinin açılması gibi konularda fikir ayrılığı yaşıyor. Yerel yöneticiler ve valiler tarafından yüz maskelerinin zorunlu hale getirilmesi özellikle anlaşmazlık yaratan konulardan biri.

Avrupa’da yapılan bir araştırmaya göre Fransız, Alman ve İspanyolların yaklaşık yüzde 70’inin Covid-19 salgını sonrası ülkelerine Çin, ABD ve İngiltere’den gelen turistleri istemediği ortaya çıktı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), koronavirüsü salgını kapsamında 1 Haziran sonrası “normalleşme” süreciyle hastanelerde yaşanan duruma ilişkin 51 ildeki 243 hastanede yaptığı değerlendirme anketinin sonuçlarını düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Sonuçları duyuran SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, hastanelerin yüzde 51’inde vaka sayısının arttığını belirtti. “Hastanelerin sadece dörtte birinde Covid-19 vaka sayısında azalma gözlenmiştir. Hastanelerin yüzde 24’ünde Covid-19 servisleri için plan hazırlanmıştır; bu oran pandemi hastanelerinde yüzde 28’dir. İşyeri temsilcilerimizin yüzde 40’ının bu konuda bilgisinin olmaması da manidardır. “

Dünya çapında yaklaşık 2 milyon sağlık çalışanının katıldığı internet bazlı bir araştırmanın ortaya koyduğu verilere göre, sağlık çalışanlarının Covid-19’a yakalanma riskinin 12 kat fazla olduğuna dikkat çeken TTB, Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’de sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu duruma ilişkin 29 Nisan’dan bu yana yeni veri paylaşılmadığını söyledi.

 

Polis işkencesine ek bekçi şiddeti

Diyarbakır’da bekçilerin bir yurttaşı darp ettiği anı görüntüleyen 2 kişi gözaltına alındı. Yurttaşlar olayı Amerika’da George Floyd’un polis tarafından katledilmesine benzetti. Dünyanın her yerinde devletin işkence aracı olan polise ek olarak mahalle bekçiliği, toplumun hücrelerine kadar devlet şiddetiyle boyun eğdirme aracı olarak kullanılıyor.

Polis Adana ve Mersin’de çok sayıda gözaltı operasyonları yaptı.

Bir süre önce tahliye edilen HDP Hozat eski İlçe Eşbaşkanı Sinan Karakoç, aynı koğuşu paylaştığı hasta tutuklu Deniz Yıldırım’ın sağlık durumunun kötüye gittiğini belirterek, “Acilen bir adım atılmazsa Deniz’i kaybedebiliriz”  dedi. Sinan Karakoç: Denizin kanser hastası olup hastalığının yayıldığını, tek kişilik odaya alınarak yalnızlaştırıldığını, cezaevi şartlarının da kötü olması nedeniyle duruma müdahale etmenin acil olduğunu aktardı.

Mahkeme süreçlerinde denetleyici rolü olan, siyasal erkin yargıya müdahalesine, otoritesini pekiştirmesine karşı bağımsız savunma gücünü oluşturan baroların etkinliğini kırmak için meclise sunulan ‘çoklu baro’ teklifi meclis görüşmelerinde AKP ve MHP oylarıyla kabul edildi.

 

Ayasofya Diyanet’e devredildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya’yı ibadete açan kararı imzaladığını ve Ayasofya Camii’nin yönetiminin Diyanet’e devredildiğini duyurdu.

 

Avukatlar savunma için direniyor

Dün Farklı illerde avukatlar, Baroları öncülüğünde eylem ve basın açıklamaları düzenledi. Avukatlar, Kuğulu parkı meclis görüşmeleri boyunca terk etmedi. Dün farklı kentlerden Ankara’ya gelenler ve eyleme destek için gelen HDP vekilleri parka alınmadı. Onur yürüyüşüne katılmaları sebebiyle haklarında dava açılan ODTÜ’lüler ve avukatları da dün görülen duruşmalarına katılmayarak baro başkanlarını desteğe gitti. Park’taki nöbet boyunca halk da yiyecek getirerek ve seslerine ses katarak eyleme destek verdi.

 

Suruç için üret

Suruç’ta katledilen 33 yoldaş için SGDF öncülüğünde 25 gençlik örgütünün ‘Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet’ şiarıyla başlattığı kampanyanın sanat ayağını Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Vakfı (BEKSAV) ‘Suruç İçin Üret’ diyerek üstlendi. Kampanya kapsamında, 33 yoldaşın sevdiği şarkılar sanatçılar tarafından Youtube üzerinden konser olarak yayınlanacak. Kampanya destekçileri tarafından üretilen öykü, şiir resimler Hayat ve Sanat dergisinde Suruç Özel Sayısı olarak yayımlanacak.

HDP milletvekili Alican Ünlü Dersim’de Dağ keçilerininin avlanma ihalesinin iptali için Orman Bakanlığı’na dilekçe verdi. Ünlü konuya ilişkin açıklamasında devletin doğa katliamında durmak bilmediğini ve bu saldırının aynı zamanda doğayı kutsal sayan Dersim halkının inancına ve kültürüne olduğunu vurguladı. Ünlü:  “Kürt’ün kültürüne, inancına, diline ve doğasına düşman olanlar bu kez de kutsal olan hayvanlarını hedef almaktadır” 

Konuya ilişkin Veterinerler odası da keçilerin Türkiye’nin de tarafı olduğu Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması için Uluslararası Birlik’in (IUCN) kırmızı listesinde yer aldığını hatırlatarak tepkisini ortaya koydu.

 

Açlık grevi ve ölüm oruçları sürüyor

Türkiye’de adalet yerlerde sürüklenirken tutuklular, direnişlerini açlık grevi ve ölüm oruçlarıyla sürdürüyor. Kadın Kapalı Cezaevinde adil yargılama ve cezaevi koşullarının iyileştirilmesi için 19 Şubat’tan bu yana ölüm orucunda olan Didem Akman’ın sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine, duruma dikkat çekmek için üç kadın tutuklu 10 günlük açlık grevi başlattıkları öğrenildi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler